در زمینه سیستم های صوتی و تصویری حرفه ایی صحبت میشه
 
با تشکر از سایت کنسرواتور تهران این مطالب که در ادامه در مورد میکروفونها می آید مربوط به سایت

کنسرواتور تهران می باشد و چون از لحاظ علمی مطالب خوب و مستدللی است من در زیر با ذکر سایت

نقل می کنم امید که مفید فایده باشد.

http://www.tehranconservatory.com

در آینده اگه مطالب جدیدی راجع به صدای دیجیتال و مهندسی صدا پیدا کردم حتما در اینجا می گذارم

  نوشته شده در  سه شنبه بیست و چهارم بهمن ۱۳۸۵ساعت 11:22  توسط برومند  | 
    
 
  
ميكروفونها يا مبدلهاي الكتروآكوستيكي، دستگاههايي هستند كه تغييرات انرژي آكوستيكي را به انرژي الكتريكي تبديل مي كنند. (ضمناً عكس اين مطلب نيز در مورد بلندگوها صادق است). همانطور كه مي دانيم انرژي صوتي از نوع انرژي مكانيكي است و با جرم، محيط الاستيك و نيرو سر و كار دارد. بنابراين حفظ و انتقال انرژي صوتي (آكوستيكي) در برد زياد امكان پذير نيست. فرض كنيد انرژي صداي گفتگوي انسان به ميزان انرژي رعد و برق (مثلاً db130) باشد، البته مي دانيم كه برد انتقال اين انرژي محدود است، در صورتيكه اگر اين انرژي (صوتي) به انرژي الكتريكي تبديل شود هرگونه تغيير و تبديل روي آن براحتي امكان پذير مي شود. براي مثال، انرژي الكتريكي را مي توان بهر ميزان تقويت كرد و آنرا به هر نقطه در فواصل خيلي دور ارسال داشت. مثلاً بردن يك نوار ضبط صوت در هر نقطه و يا انتقال صداي گوينده اي كه در جلوي ميكروفون در استوديو در يك نقطه از جهان صحبت مي كند و اين انرژي توسط فرستنده راديوئي به ساير نقاط با وسعت بسيار پخش مي شود. انرژي الكتريكي بوسيله9 بلندگو مجدداً به انرژي اكوستيكي تبديل مي شود. در اين فصل طرز كار اين مبدلهاي الكتروآكوستيكي را مورد مطالعه قرار مي دهيم.
با توجه به ماهيت انرژي آكوستيكي دستگاههائي كه كار تبديل را انجام مي دهند به هر ترتيب با عمل مكانيكي سر و كار دارند و سيستمهاي نوسان كننده مكانيكي مطرح مي شوند. همانطور كه اگر شخصي در موقع صحبت كردن يك صفحه كاغذ را بطور كشيده در جلوي دهان خود قرار دهد، متناسب با دامنه و فركانس انرژي صوت كاغذ به ارتعاش درمي آيد، ممبران ميكروفون بر اثر صوت ارتعاش مي نمايد، با استفاده از پديده هاي فيزيكي مانند پديده هاي القاي الكترومانيتيك، اثر پيزد الكتريك، تغييرات ظرفيت خازن و تغييرات مقاومت گردد، ذغال انرژي اكوستيكي به انرژي الكتريكي تبديل مي كند.
قبل از پيشرفت علم الكترونيك و ساختن تقويت كننده هاي مناسب معمولاً از شرايط نامناسب معمولاً از شرايط نامناسب ميكروفون استفاده مي شد، زيرا اگر بخواهيم سيگنال خروجي ميكروفون بر حسب فركانس در نوار 20 تا 20000 هرتز خطي باشد راندمان ميكروفون بسيار ناچيز خواهد بود. بطوريكه اگر سيگنال بلافاصله درون ميكروفون تقويت نشود بر اثر ضعيف بودن دامنه سيگنال نويز بسياري وارد شده و عملاً استفاده از سيگنال با كيفيت مناسب بدون استفاده از تقويت كننده امكان پذير نمي باشد.
بنابراين در محاسبه ميكروفون بدون استفاده از تقويت كننده سعي مي شود راندمان نسبتاً بالا باشد كه موجب باريك و نماصاف شدن پاسخ فركانس مي شود. مانند ميكروفون ذغالي كه داراي راندمان خوب بوده ولي پهناي نوار فركانس آن كم و ناصاف مي باشد. امروزه در بيشتر موارد از ميكروفونهاي با كيفيت خوب در امر صدابرداري در راديو و تلوزيون و استوديوها استفاده مي شود كه داراي تقويت كننده هاي اوليه الكترونيكي مي باشد.
ضمناً ميكروفونهاي با كيفيت عالي براي كارهاي دقيق اندازه گيري بدون نويز و بدون ديستورشن ساخته مي شود و در نوار فركانس 20 تا 20000 هرتز پاسخ خطي دارند كه در آزمايشگاههاي تحقيقاتي از آنها استفاده مي شود.
ميكروفونها تغييرات فشار صورت درون محيط را به تغييرات مشابهي از ولت يا جريان در داخل مدار الكتريكي كه متصل به آن است تبديل مي نمايند. كه اين جريان وارد دستگاههاي تقويت كننده شده و پس از عمليات مختلف توسط بلندگو به انرژي صوتي تبديل مي شود. حال در اين فصل به معرفي انواع مختلف ميكروفونها مي پردازيم.

 
 
ساختمان ميكروفونها
ميكروفون ها از نظر ساختمانم به چند دسته تقسيم مي شوند. ميكروفون هاي ذغالي، ميكروفون هاي ديناميكي، ميكروفون هاي الكترومغناطيسي، ميكروفونهاي الكترواستاتيك، ميكروفون هاي نواري و ميكروفون هاي پيزوالكتريكي (كريستالي).
ميكروفونهاي ذغالي (كربن دار)

ميكروفون هاي ذغالي تشكيل شده از يك مخزن ذرات ذغال، اين ذرات ذغال ممكن است به اشكال مختلف هندسي تهيه شود. روي ذرات ذغال يك شاخكي قرار دارد كه به ديافراگم يا ممبران متصل است كه اگر در مقابل اين ممبران يل ديافراگم صوت ايجاد كنيم مرتعش مي گردد. ارتعاشات حاصل در ممبران، دقيقاً همان مشخصات ارتعاشات منبع صوت را دارا مي باشد. و اين تغييرات فشار عيناً به شاخك انتقال مي يابد. تغييرات ايجاد شده در ممبران يا شاخك باعث تغيير مقدار فشردگي ذرات ذغال به يكديگر شده كه در نتيجه مقاومت الكتريكي مجموعه مخزن تغيير مي يابد. و مشاهده مي كنيم كه متناسب با همان تغييرات فشار وارده روي ممبراتن جريان I كه از مدار عبور مي كند تغيير مي يابد. يعني توانسته ايم تغييرات فشار صورت را تبديل به جريان الكتريسيته نمائيم. كه اين جريان متغيير را مي توان بصورت فشار الكتريكي از دو سر مقاومت باز دريافت كرد.
اين ساده ترين و ارزانترين ميكروفون است كه از سال 1984 تا كنون از آن استفاده مي شود. اين ميكروفون داراي بازده با راندمان زيادي است. بنابراين بدون طبقات تقويت كننده مي توان از آن استفاده نمود. ولي در شرايط حرفه اي از آن استفاده نمي شود چون از نظر پهناي باند فركانسي مطلوب نمي باشد يعني پهناي باند آن وسيع نيست و كيفيت مطلوب و خوبي را دارا نمي باشد بنابراين از آن فقط براي انتقال سخن در تلفن و در راديو فقط در ارتباطات داخلي بين افراد استفاده مي شود. در شكل زير نمونه اي از يك پهناي باند فركانسي در يك ميكروفون ذغالي با فشار ثابت ديده مي شود.
ميكروفون ذغالي از لحاظ پاسخي فركانسي Frequency Response داراي دو اشكال اساسي و مهم مي باشد.


1-عرض باند آن (پهناي باند فركانسي) محدود است به اين ترتيب كه هم از نظر فركانس هاي بالا و پايين در عبورش محدوديت دارد. پهناي باند فركانسي اين ميكروفون بين HZ300 تا HZ3500 نيز مي باشد.


2-همين عرض باند نيز خطي نيست. منظور از خطي نبودن همان تغييرات سطح دامنه باند فركانسي نيز مي باشد. همانطور كه بيانم شد از اين ميكروفون در صنعت تلفن استفاده مي شود چرا كه در اين جا، فقط هدف ما رساندن پيام مي باشد و كيفيت صدا براي ما مطرح نيست. حتي اين نوع ميكروفون در دستگاههاي خانگي نيز استفاده نمي شود.


 
ميكروفونهاي ديناميكي (Moving Coil Nie)

ميكروفونهاي ديناميكي تشكيل شده از يك ممبران از جنس سبك نظير كاغذ، پلاستيك و با آلومينيوم كه يك سيم پيچ به ممبران (ديافراگم) متصل است و اين سيم پيچ مي تواند در داخل شكاف قطبين يك آهن ربا حركت نمايد. بنابراين وقتي كه فشار صوتي روي اين ممبران وارد مي آيد ممبران و در نتيجه سيم پيچ متصل به آن با همان ريتم تغييرات صوتي نوسان مي نمايند، از حركت سيم پيچ در داخل ميدان مغناطيسي يك جريان الكتريكي روي سيم پيچ القا مي گردد كه ريتم تغييرات اين جريان درست با ريتم تغييرات فشار وارده روي ممبران است.


اين ميكروفون، اولين خانواده ميكروفوني است كه بطور حرفه اي استفاده مي شود و در اين ميكروفون مغناطيس ثابت و سيم پيچ (Coil) متحرك و جرياني حدود دهم ميلي ولت ايجاد مي شود و در ميكروفون هاي حرفه اي حدود mv2/0 است.


علت اينكه اين ميكروفون ها در مصارف حرفه اي استفاده مي شود داشتن عرض باند خطي وسيعي است ولي قيمت آن بسيار گران مي باشد. اين ميكروفون ها نسبت به ميكروفون ذغالي راندمان كمتري دارد ولي داراي كيفيت بهتري است و در صنايع حرفه يا مخصوصاً در صدا و سيما بنحو احسن استفاده مي گردد و از اين ميكروفون براي ضبط گفتار استفاده مي شود. ضمناً براي زياد كردن راندمان اين نوع ميكروفون با قرار دادن سوراخ در پشت ديافراگم كه به فضاي خارج متصل باشد و با محاسبه سطح و طول سوراخ يك مقدار از انرژي صوتي را با 180 درجه اختلاف فاز به پشت ديافراگم منتقل مي نمايند اين فيدبك به حركت به ممبران كمك كرده و راندمان ميكروفون زياد مي شود.


حساسيت ولتاژ مدار باز اين ميكروفون با پيچك متحرك (سيم پيچ) تقريباً برابر با 5-10×4/2 ولت بر ميكروبار، و يا db4/92 – دسي بل مي باشد و نسبت به ميكروفون خازني كريستالي (بعداً توضيح داده مي شود) از حساسيت كمتري برخوردار مي باشد. امپدانس خروجي ميكروفون حدود 10 اهم است كه نسبت به ميكروفونهاي خازني و كريستالي خيلي ناچيز است و بوسيله ترانسفورماتور بالابرنده ولتاژ در بدنه ميكروفون عمل تطبيق امپدانس را انجام ميدهد. در ضمن ميكروفون الكتروديناميكي بدون تقويت كننده مقدماتي استفاده مي شود و مي توان با كابل نسبتاً طولاني سيگنال را از آن انتقال داد.


پاسخ فركانس اين نوع ميكروفون حدود 10 تا 14 كيلوهرتز مي باشد و در ضبط صداي گوينده و رپرتاژ و تئاتر و ... از آن استفاده مي شود.


ميكروفونهاي الكترومغناطيسي (Moving Magnet Mic)

اين ميكروفونها از يك آهن رباي نعلي تشكيل يافته كه دور قطبين آن سيم پيچ قرار دارد و ممبران آن از جنس فولاد است و وقتي كه بر اثر ارتعاشات صوتي ممبران مرتعش مي گردد صفحه فولاد به دو قطب آهن ربا دور و نزديك مي شود، بنابراين ميدان مغناطيسي در دو قطب تغيير مي يابد و اين ميدان در داخل آهن ربا تغيير مي كند و روي سيم پيچها يك جريان الكتريكي القا مي گردد كه ريتم تغييرات ارتعاشات صوتي است كه روي ممبران وارد گرديده است. نوعي ديگر از اين ميكروفونها بدين صورت است كه بخشي از ممبران را كه در برابر قطبهاي آهن رباي NS دائمي است با پولكي از آهن رباي نرم مي پوشانند تا از لرزشهاي اين پولك آهني مقاومت مغناطيسي شكاف هوائي را تغيير دهد. بنابراين لرزش ممبران باعث ايجاد جرياني در سيم پيچهاي روي آهن ربا مي گردد.


راندمان اين ميكروفون ميكروفونهاي ذغالي است ولي باند فركانسي وسيع تري دارد. اين ميكروفون بعلت وزن زياد آن در حال حاضر استفاده زيادي ندارد. و همچنين وزن زياد ممبران بازدهي ميكروفون را در فركانسهاي بالا كاهش مي دهد.


 
ميكروفونهاي پيزوالكتريك (كريستالي) (Pizoelectric Mic)

بعضي از عناصر مانند بلور كوارتز، نمك راشل و دي هيدروفسفاتت آمونيم و مواد سراميكي ريخته شده از قبيل تيتانات دوباريم، داراي خاصيت پيزوالكتريك هستند. يكي از بلورها كه در مقابل حرارت پايدار و بصورت خطي كار مي نمايد. بلور كوارتز مي باشد كه در الكتروآكوستيك از آن براي ساختن ميكروفون، بلندگو و پيكاپهاي گرام استفاده مي شود. نوع بلوري كه بيشتر بكار مي رود بلور با برش X ناميده يم شود كه مانند شكل از بلور طبيعي بريده ايم شود.
ميكروفون كريستالي، ميكروفوني مي باشد كه در آن از خاصيت پيزوالكتريك بعضي از كريستالها استفاده مي شود بدين معني كه تغييرات فشار وارد بر روي اين نوع كريستال جريان متناوبي متناسب با فشار وارده در دو سر كريستال ايجاد مي كند.


دو نوع ميكروفون كريستالي وجود دارد، يكنوع از آن فشار صوت مستقيماً بر صفحه كريستال تأثير مي نمايد كه داراي بازده بسيار كم در حدود 4/0 ولت براي هر ميكروبار مي باشد و نوع دوم، فشار صوت به يك ممبران فلزي وارد مي شود و حركات ممبران بوسيله ميله اي كه در پشت آن قرار دارد به كريستال منتقل مي شود كه البته اين نوع داراي بازده بيشتري در حدود يك تا دو ميلي ولت بر ميكروبار مي باشد. از ميكروفون پيزوالكتريك تا 8 سال پيش در ضبط صوتهاي خانگي استفاده ميشد. ولي هم اكنون ديگر استفاده نمي شود زيرا عرض باند آن حدود 7 تا 8 كيلوهرتز مي باشد كه پهناي باند آن كم است.


در نوع دوم ميكروفون كه ارتعاشات صوت توسط ديافراگم به كريستال منتقل مي شود و اختلاف پتانسيل دريافتي در خروجي زياد مي شود ولي پهناي باند نوار فركانس نسبت به حالت اول كمتر مي باشد.


پهناي باند نوار پاسخ فركانس ميكروفون كريستالي بين 20 تا 10000 هرتز كه حدود 5 دسي بل نسبت به حساسيت متوسط تغييرات دارد. حساسيت متوسط تغييرات دارد. حساسيت متوسط ميكروفون 50 دسي بل براي يك ولت در هر ميكروبار است.

 


ميكروفونهاي نواري

اين ميكروفون از يك نوار كه در داخل يك ميدان مغناطيسي دائم، بطور آزاد مي تواند حركت كند تشكيل شده است. طرز كار آن مثل ميكروفون الكتروديناميكي است فقط بجاي سيم پيچ از يك نوار استفاده شده است. اين ميكروفون بعلت سبكي ممبران (ديافراگم)، باند فركانس خوب و حساسيت زياد دارد و در موسيقي ميتوان از آن استفاده نمود ولي راندمان آن كم است.


بعلت اينكه در ميكروفون هاي نواري فشار صوت در دو طرف ممبران با فازهاي مختلف برخورد مي كند بنابراين اشكالي در پهناي باند فركانسي آن بوجود مي آيد. همانطور كه مي دانيم اختلاف فاز به ابعاد نوار و طول موج صدا بستگي دارد. بدين معني كه در طول موجهاي بلند ابعاد ممبران قابل صرفنظر كردن مي باشد در صورتيكه در طول موجهاي كوتاه ابعاد ممبران نسبت به طول موج قابل چشم پوشي نيم باشد. بنابراين پهناي باند فركانس بطور يكنواخت عمل نكرده و در فركانسهاي بالا دچار افت مي گردد. در اين صورت ضريب الاستيسيته را كاهش مي دهند و تا حدود 10 كيلوهرتز پهناي باند ادامه دارد البته در فركانسهاي پايين پاسخ فركانس حالت خطي را حفظ ميكند.


يك نوع ديگر ميكروفون نواري طراحي شده است كه بوسيله تغييراتي پهناي باند آن را افزايش داده اند. بدين صورت كه بوسيله قرار دادن موادي مانع ورود صدا به پشت ممبران مي شوند. در ضمن بوسيله تعبيه شوراخ فضاي پشت ممبران را به داخل متصل نموده و با فيدبك (بازگشت صدا به پشت) صدا را با اختلاف فاز لازم به فضاي پشت ممبران برگشت مي دهند. بطوريكه فشار صورت در هر دو طرف ممبران بطور هم فاز عمل مي كند. در اين حالت چون مسئله اختلاف وجود ندارد ميتوان پاسخ فركانس خطي 20 تا 20000 هرتز را از ميكروفون انتظار داشت. امپدانس اين نوع ميكروفون خيلي ناچيز است. بنابراين قراردادن ترانسفورماتور الزامي است. از اين ميكروفون قبل از ميكروفون خازني براي ضبط اركستر استفاده مي گرديد.


ميكروفونهاي خازني (الكترواستاتيك) و يا (الكتروكاندستور)

ميكروفون خازني، ميكروفوني است كه از يك صفحه ثابت و يك صفحه متحرك كه بعنوان دو جوشن يك خازن عمل مي كند تشكيل شده است. اگر در مدار خازن يك ولتاژ و يك مقاومت قرار دهيم خازن شارژ مي شود حال اگر ارتعاشات صوتي به صفحه متحرك (ممبران) وارد آيد فاصله دو جوشن تغيير مي نمايد، بنابراين ظرفيت خازن متغير مي شود، البته تغييرات اين ظرفيت خازن تغيير مي كند جريان در مدار تغيير مي نمايد. با عبور جريان از مقاومت در دو سر اين مقاومت يك ولتاژ الكتريكي ظاهر مي شود باين وسيله توانسته ايم تغييرات فشار صوتي را به تغييرات فشار الكتريكي تبديل نمائيم.
ميكروفون الكترواستاتيك خيلي خوب مي تواند قابل مقايسه با يك ميكروفون الكترودايناميك خيلي خوب باشد وگرنه هر الكترواستاتيكي از هر الكترودايناميكي بهتر نيست. هرگاه در عمل ضبط صدا بهترين كيفيت ممكن مورد نظر باشد، مي توان از ميكروفونهاي الكترواستاتيكي يا الكتروكاندنستور (Condenser) استفاده نمود. چون حركت ديافراگم آن با جرم بسيار كم مي تواند در برابر كوچكترين ارتعاشات پاسخ سريع (Transienty Response) بدهد. و حتي اين ميكروفون مي تواند آنقدر سريع عمل مي كند كه صداي ضربه كوچك Impulse را مانند صداي يك جرقه و يا خزيدن مار برروي برگها ر ا دريافت نمايد، و اين يكي از دلايل برتري ميكروفون الكترواستاتيك بر الكترودايناميك است.


ميكروفون الكترواستاتيك (خازني) باعث مي شود كه صداي ترجمه شده يا تبديل شده خيلي نزديك به صداي اصلي باشد ولي ميكروفون الكترودايناميك صدا را تيره مي سازد.


توصيه خيلي مهم در باره اين ميكروفونها آن است كه به دليل نازك بودن ممبران آن، نبايد در ضبط انفجارات و صداهاي شديد از ان استفاده نمود. چون اين عمل باعث كاهش حساسيت آن و يا پاره شدن ممبران آن مي گردد.


بعلت امپدانس زياد و راندمان كم ميكروفوني خازني دامنه سيگنال خروجي ضعيف است بطوريكه مدار تقويت كننده الكترونيكي در بدنه ميكروفون و در ميكروفونهاي يقه اي دذ بيرون آن تعبيه مي شود. معمولاً در طراحي ميكروفون خازني سعي مي شود براي نوار وسيعي از فركانس طراحي شود. براي اين منظور بايستي ضريب كشش ديافراگم را زياد نمود و جرم آنرا كم انتخاب كرد. در نتيجه ميكروفون داراي پاسخ فركانس وسيع مي شود. البته راندمان آن با زياد كردن ضريب كشش، كاهش مي يابد كه بوسيله مدار تقويت كننده الكترونيكي به اندازه كافي تقويت مي شود.


راندمان ميكروفون خازني ميكروفون ذغالي است و پاسخ فركانس در پهناي نوار 20 تا 20000 هرتز خطي است و از اين ميكروفون براي ضبط موسيقي در استوديوها و آزمايشگاههاي تحقيقاتي آكوستيك استفاده مي شود. در شكل زير نمونه اي از يك مقطع ميكروفون يك جهته خازني و نوار پاسخ فركانس ميكروفون خازني ديده مي شود.
البته امروزه ميكروفون خازني بدون منبع تغذيه نيز ساخته شده بطوريكه در فاصله دو جوشن ماده اي قرار دارد كه بطور دائم بار الكتريكي در آن وجود دارد (الكتروولت) و بر اثر فشار صوت اختلاف پتانسيل در دو جوشن آن تغيير مي كند.


نتيجه (محاسن ميكروفونهاي مختلف)

برتري هاي ميكروفون الكترواستاتيك عبارتند از:
1-وسيع بودن پهناي باند Frequency Response.
2-خطي بودن پهناي باند.
3-پاسخ سريع در برابر ارتعاشات ضربه اي Impulse.
4-سطح نويز آنها خيلي پايين است. (سطح نويز يك ميكروفون ناشي از الكترونهايي است كه در اثر برخورد به يكديگر در عنصر مورد نظر (ميكروفون) ايجاد مي شود).
5-محكم بودن ديستورشن (Distortion): هرگونه تغيير ناگهاني و ناخواسته در خروجي يك دستگاه نسبت به ورودي.


معايب ميكروفونهاي خازني

1-در برابر حرارت، دود سيگار، گرد و غبار و دخانيات، رطوبت و ... خراب مي شود.
2-در مقابل ضربه بسيار آسيب پذير هستند و حتماً بايد در جعبه آن را حمل كرد و درست در موقع استفاده بايد آنرا باز كرد.
3-احتياج به منبع تغذيه دارند. (جهت شارژ كردن خازن و انتقال سيگنال به اولين طبقه).
مطلب بسيار مهمي كه بايد در نظر داشت آن است كه اين نوع ميكروفون و ميكروفون الكترودايناميك، هميشه در حال كار هستند پس بايد هميشه آنها را در جعبه هاي ضد صدا قرار داد تا از استهلاك آن جلوگيري كرد.


دلايل احتياج منبع تغذيه در ميكروفونهاي خازني

ميكروفونهاي خازني به دو دليل احتياج به منبع تغذيه دارند:
1-خازن براي عملكرد احتياج به شارژ دارد تا تغيير فاصله بين جوشنها باعث ايجاد يك جريان متغيير و اين جريان متغير در دو سر يك مقاومت تشكيل يك ولتاژ متغيير مي دهد.


2-از آنجا كه امپدانس خروجي اين ميكروفون زياد است ولتاژ بسيار ناچيزي در خورجي را بيشتر از چند ميليمتر نمي توان منتقل كرد. پس احتياج به يك پيش تقويت كننده Pre Amplifire داريم. كه با بهترين طراحي بعد از كپسول قرار مي گيرد.


مطلبي كه بايد به آن توجه كرد آن حساسيت ميكروفونهاي الكترواستاتيك در مقايسه با ميكروفونهاي الكترودايناميك درب رابر ارتعاشات مكانيكي زياد است بنابراين در جايي كه بايد ميكروفون را حركت داد بهترين راه اين است كه از ميكروفونهاي الكترودايناميك استفاده كرد. مگر در مواقعي كه واقعاً احتياج به كيفيت خوب در صدابرداري باشد. ميكروفونهاي الكترواستاتيك گاهي اوقات در يمك محفظه از نظر مكانيكي عايق مي شوند و ارتعاشات مكانيكي به آنها منتقل نمي شود. حساسيت ميكروفونهاي خازني نسبت به وزش باد خيلي بيشتر از ميكروفونهاي الكترودايناميك است.


ميكروفون بي سيم يا MF يا Wireless Mic

در استفاده از اين نوع ميكروفونها با سه بخش روبرو هستيم:
1-نوع ميكروفون كه اصلاً محدوديتي در آن وجود ندارد.
2-بخش فرستنده.
3-بخش گيرنده.
در نوع ميكروفون محدوديت وجود ندارد و هر نوع ميكروفوني مي تواند باشد ولي بايد نوع فرستنده آن خيلي كوچك باشد.


 كانال فرستنده (Program channal)

عرض باند كانال اين فرستنده در حدود 15 كيلوهرتز مي باشد و نوع مدولاسيون در آن از نوع FM  (Frequency Modulationمدولاسيون فركانس با سيگنال به نويز زياد و درصد دیستورشن كم، كه در باند UHF FM كار مي كنند. به دليل عدم استفاده از كابل جهت تغذيه مدارات آن از باطري استفاده مي شود و آنتن آن فركانس كرير بوده و بهترين عمل جهت قرارگرفتن در گردن گوينده است.


گيرنده (Riciver)

گيرنده اين نوع ميكروفون ها به دو شكل مي باشد كه يك شكل آن بر روي Roc نصب مي گردد و هنگامي از آن استفاده مي شود كه در استوديو به صدا نياز داريم و درون اتاق كنترل مي باشد و شكل ديگر آن پرتابل يعني قابل حمل و نقل است كه به دليل داشتن ابعاد كوچك مي توان آنرا حمل نمود و يا جايي آويزان كرد ابعاد اين گيرنده حدود 12×C20 با ضخامنت cm3 و با وزن 300 گرم مي باشد.


آنتن گيرنده از حساسيت زيادي برخوردار است و نوع پرتابل آن بر روي بندگيرنده نصب مي گردد. آنتن آن از نوع Roc كه بر روي يك پايه درون استوديو مي باشد كه توسط كابل هاي كواكسيال (كابل شيلدار) به درون اتاق كنترل منتقل مي گردد. در شرايط پرتابل معمولاً جهت تغذيه از 2 عدد باطري 5/9 ولت استفاده مي شود و در شرايط استوديو مي توان از برق استفاده نمود.


از آنجا كه ممكن است مسئله انعكاس و يا حذف سيگنال پديد آيد، بايد حتي الامكان آنتن گيرنده به فرستنده نزديك باشد. كاربرد اين نوع ميكروفون معمولاً در جاهايي مي باشد كه كابل ميكروفون مزاحم كار ما مي باشد، حال اين مسئله چه درون استوديو باشد و چه در بيرون آن.
يك نوع از ميکروفون هاي مينياتوري آن از نوع Sony_EcM5op مي باشد كه معمولاً بين 5/1 ولت تا 52 ولت كار مي كنند.


ميكروفونهاي الكتريت (Electret Cendenser Mc)

اولين دسته خانواده فرعي و جوان از ميكروفون هاي الكترواستاتيك، ميكروفون هاي الكترود هستند. ميكروفونهاي الكترود مزيتي كه بر ميكروفونهاي الكترواستاتيك دارند اين است كه خازن آنها هميشه شارژ مي باشد و احتياجي به منبع تغذيه جهت شارژ خازن ندارند و چند سالي است كه در ضبط هاي حرفه اي ساده مي توان از آنها استفاده كرد. به دليل كوچك بودن و ارزان بودن اين ميكروفونها امروزه تقريباً روي اكثر دستگاههاي آماتوري نصب مي شود و در كارهاي تصويري هنگام پنهان سازي مي توان از اين ميكروفون استفاده نمود. يك نمونه از آن را مي توان ميكروفون Sony-ECA50 نام برد.


لازم به يادآوري مي باشد كه ميكروفونهاي الكترواستاتيك ديگري وجود دارد كه هركدام به نوبه خود در جاهاي مخصوصي استفاده مي شود كه ازجمله مي توان به ميكروفون «گان» و «ميني گان» اشاره نمود كه بعد از طرح گيرايي ميكروفون ها در باره آنها به تفصيل شرح داده مي شود. البته بايد اضافه كرد كه براي تقويت سيگنال ورو.دي به ميكروفون احتياج به يك تقويت كننده مقدماتي نيز مي باشد كه تنها به يك باطري كوچك 5/1 ولت نياز مي باشد. ضمناً تقويت كننده آن يك مدار FET مي باشد.


منابع تغذيه ميکروفونها

دو استاندارد براي منابع تغذيه ميكروفونهاي استاتيك حرفه اي بكار مي رود:


1-استاندارد اول، استانداردي بنام فانتوم پاور Phontom system Power است. البته دليل اين اسم شكل مدار تغذيه مي باشد. در اين استاندارد ولتاژ مورد استفاده 48 ولت (DC) است كه ولتاژ 12 ولت (DC) نيز ساخته شده است. اين سيستم، جرياني حدود چندصد ميلي آمپر به سه روش زير براي ميكروفونهاي مدرن بوجود مي آورد:


روش اول:


در اين روش از منبع تغذيه خارجي، يعني از برق شهر استفاده مي شود. در اين نوع، منابع تغذيه داراي سلكتوري هستند كه ولتاژ ورودي آنها را تأمين مي كنند. در عمل اين منبع تغذيه يك مكعب مستطيلي است كه كف استوديو واقع مي گردد و داراي ورودي in و خروجي output است. خروجي ميكروفون را به input و از output بجاي خروجي ميكروفون استفاده مي شود. پس دذر اين روش منبع تغذيه بين ورودي و خروجي ميكروفون سري مي شود. در استوديوهاي بزرگ كه ممكن است استفاده از ميكروفونها زياد باشد اين واحدها را در اتاق كنترل مي سازند و با برق شهر آنها را با يك كليد خاموش و روشن مي كنند.


روش دوم:


در اين روش از باطري جهت تغذيه مدار استفاده مي شود كه اين روش خود دو راه دارد:


I) باطري بدنه درون بدنه ميكروفون جاي مي گيرد.


II) باطري درون محفظه اي قرار مي گيرد كه دقيقاً مثل روش اول بين ميكروفون و دستگاه ضبط قرار مي گيرد. اين محفظه يا در بيرون ميكروفون و يا متصل به آن است.


روش سوم:


در اين روش كه در استوديوهاي مدرن وجود دارد تغذيه ميكروفون ها توسط دستگاه ميكسر انجام مي گيرد كه خود تغذيه درون ميكسر است.
در استاندارد فانتوم پتانسيل منفي (يا صفر DC) از طريق شيلد كابل براي ميكروفون تأمين مي شود اما پلارتيه مثبت 48 ولت را در استاندارد فانتوم از طريق دو هادي درون كابل كه كار آنها مدولاسيون رفت و برگشت است انتقال مي دهيم. يعني 48+ ولت رفت را در روي دو سيم يكسان مي گذاريم تا نسبت به هم باز هم ولتاژ صفر داشته باشيم.
در عمل ولتاژ 48 ولت را به يكي از سرهاي ترانس مي توانيم بدهيم ولي هر آينه امكان وجود پتانسيلي بين دو سيم هست و تقارن خط را به هم مي زنيم. در واقع در يك سر كه ولتاژ DC است، در سر ديگر سيمي وجود دارد كه آماده است تا هر نوع پتانسيلي را ايجاد كند. همچنين سيستم فانتوم خود تأكيد كرده است كه بايد ولتاژ بين دو سيم صفر باشد. ولي صفر كردن ولتاژ بين اين دو به هر راهي باعث كوتاه شدن اتصال خروجي ميكروفون مي شود. براي اينكار سيستم فانتوم از دو مقاومت بسيار دقيق به مقدارهاي 8/6 كيلواهم استفاده مي شود.


از سر وسط ترانس در اين حالت استفاده نمي شود. در اغلب ميكسرها از استاندارد فانتوم 48+ ولت استفاده مي شود كه با يك تقسيم ولتاژ توسط دو مقاومت مي توان آنرا تبديل به V12 ولت كرد ولي هر V12 را به آساني نمي توان به V48 ولت تبديل كرد.


2-استاندارد دوم، استاندارد T يا پارالل يا AB است. ولتاژ معمول اين استاندارد V10 ولت (DC) است. براي فرستادن V10 ولت به ميكروفون از همان سه روش استفاده مي شود. ولي تنها 1/0% از ميكسرها، تغذيه براي اين استاندارد دارند. نام چند ميز ميكسر كه داراي
Schlambger 4000 سري تغذيه فانتوم دارد
Schlambger 2000 سري تغذيه ندارد
Schtuder 48V دارد تغذيه فانتوم


در سيستم I هم احتياج به ارتباط اضافه نيست و از همان كابل 3 سيم استفاده مي شود ولي تفاوت آن با سيستم فانتوم اين است كه صفر ولت در قبل در شيلد است ولي در اينجا 10 ولت روي دو سيم است و شيلد آزاد است و هر دو سيم ما داراي پتانسيل مي باشد. در سيستم فانتوم پلاريته اي بين دو سيم نيست.


مزيت سيستم فانتوم بر AB:
 

مزيتي كه سيستم فانتوم به AB دارد اين است كه چون سيم ها نسبت به هم ولتاژي ندارند به راحتي مي توان به يك Patch pannel (پَچ‎‏ْ پنل) ميكروفون الكترودايناميك هم وصل كرد. ولي در سيستم AB چون ولتاژي بين دو سيم هست هرگاه ميكروفون دايناميك را به آنجا وصل كنيم ولتاژ وارد ميكروفون مي شود و آنرا تبديل به بلندگو مي كند.


لازم به تذكر است كه ميكسر استلاوكس تغذيه 48 ولت و هم 12 ولت و هم 10 ولت دارد و ميكسري است كه قابل حمل و نقل است.


بادگيرها ( جنس و ساخت بادگيرها )

بادگيرها از اجناس متخلخل هستند و در ساخت آنها اين نكات مورد توجه قرار مي گيرد: در ساخت بادگيرها شكل آيروديناميكي حفظ مي شود و ملكول براي عبور از آنجا كه بايد از حفره هاي زيادي عبور كنند سرعت آنها كم شده و در نتيجه به ميكروفون آسيبي نمي رسد. در مواردي كه باد شديد است مي توان از آن استفاده كرد.
موارد استفاده از آن:


از بادگير جهت كاهش سرعت باد در مكانهاي مختلف استفاده مي كنند ولي گاهي اوقات كه نه بايد و نه تحركي هست باز هم از بادگير استفاده مي كنند كه اين عمل به دو دليل مورد استفاده قرار مي گيرد:


الف-براي جلوگيري از رسيدن رطوبت دهان و يا بزاق دهان، هنگامي كه در نزديكي سخنگو قرار دارد از بادگير استفاده مي شود.


ب-بسياري از حروف كه توسط لبها ادا مي گردد خود حركتي در ملكول ها ايجاد مي كنند كه مانند حركت هوا است مثل «پ» كه اثري در فواصل نزديك ايجاد مي كند و به آن پاپ افكت Pop – efect مي گويند. بادگير يكي از راههاي جلوگيري از آسيب رساندن اين حركت به ميكروفون است. در شكل نمونه اي از اين بادگيرها ديده مي شود.مشخصات راستايي ميكروفونها (پولارپترن Polar pattern)

كليه ميكروفونها بر اساس نوع ساختمان، فشار صوت محيط اطراف را بطرق مختلف دريافت مي كنند. براي مثال در ميكروفون نواري، ممبران اين ميكروفون در فضا ممكن است به نحوي واقع شود كه از يك يا دو راستا صدا دريافت كند و يا ميكروفوني طرح شود كه در تمام راستاها صدا را دريافت نمايد.


چگونگي دريافت صدا از جهات مختلف يا بررسي چگونگي حساسيت ميكروفون از زواياي مختلف نسبت به منبع يا منابع صوتي را پولارپترن گويند. پولار پترن مشخصه اي است كه به ميكروفونهاي جهت دار نسبت داده مي شود، در ميكروفون جهت دار همه جهته، تفاوتي در شكل ديافراگم نيست و همه آنها داراي ديافراگم دايره اي به اندازه يك سكه هستند.


پولارپترن ميكروفونها به چهار گروه يك راستايي (دلوار يا كارديوئيد) و دو راستايي يا به صورت هشت لاتين (Birdirectional) و يا نارسائي يا تمام جهته (Omni directional) و يا فوق العاده كارديوئيد (Hgpr Cardioid) تقسيم مي شوند كه شناخت هر كدام تنها به اسم و نوع، با توجه به مشخصاتي كه كارخانه ها در كاتالوگهاي مربوط به هر ميكروفون بيان مي كنند بستگي دارد و هيچ بستگي به نوع شكل و قيافه ميكروفونها ندارد.


الف ميكروفونهاي تمام جهته (Omni directional)
 

ميكروفونهاي تمام جهته را Omni directional گويند علامت اختصاري آن، شبيه كره است. همان طور كه از اسم اين نوع ميكروفونها مشخص است، اين ميكروفونها قادرند اصوات صوتي و يا منابع صوتي را كه در اطراف خود مي باشند به وضوح دريافت دارند و هيچ نقطه كوري در اطراف آن وجود نداشته و اصوات به طور يكنواخت از اطراف ميكروفون، ممبران آنرا به ارتعاش وامي دارند. هرچه ابعاد ميكروفون كوچكتر باشد خطاي يك جهته شدن در فركانسهاي بالا را كمتر دارد چون ابعاد ميكروفون كمتر تشكيل سايه مي دهند. چرا كه در فركانسهاي بالا به علت كوچك بودن طول موج ابعاد ميكروفون مي تواند توليد سايه اكوستيكي بنمايد. همان طور كه بيان شد تمايل به زاويه دار شدن در فركانسهاي بالا نكته اي كه بايد در انجام كار به آن توجه كرد چون هرگاه بخواهيم صداي دو نفر را با هم و به يك صورت و يا يك شفافيت داشته باشيم، در صورت شرايط مناسب بايد ميكروفون را دور از اشخاص طوري قرار دهيم كه زاويه آن هر دو شخص را در خود جا دهد.از اين ميكروفون در مواقعي استفاده مي شود كه احتياج به جهت خاصي در برابر منبع و يا منابع صوتي نداشته باشيم و بخواهيم صداي كل يك محوطه را داشته باشيم مانند يك ورزشگاه، كه در اين حالت توانسته ايم شخصيت واقعي يك محل را حفظ نماييم.


حساسيت اين ميكروفونها بدليل مكانيزم آنها در برابر حركت دست كم است. همچنين حساسيت اين ميكروفونها در برابر حركت سريع ملكولهاي هوا در جلوي ديافراگم است و بهترين نوع ميكروفون نسبت به جريان شديد باد و يا حركت شديد ميكروفون است. ولي از آنجايي كه اين ميكروفونها به نويز حساس هستند حداقل استفاده مي شود.


از ميكروفون هايي كه داراي چنين حالتي هستند مي توان سنايز MD211U و MD21N و نوي من U87، KN83، Akgc414 را نام برد.


 

ب-ميكروفونهاي يك جهته يا كارديوئيد يا دلوار (Cardioid)

ميكروفون هاي يك جهته، ميكروفونهايي هستند كه فقط ارتعاشاتي را كه از يك جهت، يعني جهت مقابل به ميكروفون وارد مي شود مي تواند به طور واضح عكس العمل نشان دهد و اين عكس العمل در مقابل زواياي ديگر به وضوح نيست و خارج بودن منبع را از زواياي ميكروفون نشان مي دهد. و از اين جهت به آن كارديوئيد گفته مي شود كه پترن آن شبيه قلب مي باشد. كه علامت اختصاري آن چنين است.


اگر منبع صوتي در زاويه صفر درجه قرار گيرد يعني منبع دقيقاً روبروي ميكروفون باشد صداي منبع بخوبي دريافت مي شود و هنگامي كه به زاويه 180 درجه مي رسيم به نقاط كورميكروفون خواهيم رسيد كه اين نقاط، نقاط كور ميكروفون نيستند ولي چيزي در حدود 20 دسي بل ورودي را تضعيف مي كنند.


اين نوع ميكروفون يكي از پركاربردترين ميكروفون ها در شرايط حرفه اي است چرا كه با اين ميكروفون مي توان منبع صوتي خواسته شده رات مورد توجه قرار دهيم و منبع ناخواسته را در نقاط كور ميكروفون قرار دهيم. مورد استفاده اين ميكروفون وقتي است كه منبع يا جهت خاصي مورد نظر جهت ضبط صوت مي باشد و احتياج به صداهاي ديگري كه اطراف ما ناخواسته است، نداريم. از اين ميكروفون جهت ضبط كنسرت و رپرتاژ و تئاتر و نمايشنامه كه احتياج به صداهاي پشت صحنه نداريم، استفاده مي كنيم.


ميكروفونهايي كه داراي اين نوع پترن هستند عبارتند از سنايزر MD414 و نوي من U87، Axc414.


ج-ميكروفونهاي دوجهته يا دوراستايي يا هشت لاتين (Bridirectional)

ميكروفونهاي دوجهته، ميكروفونهايي هستند كه قادرند ارتعاشات صوتي را از دو جهت مخالف دريافت نمايند. كه به آنها فيگور اف ايت Figure of eight يعني به صورت هشت لاتين 8 مي تو.انند اصوات را دريافت كنند. نماي زاويه با پترن اين ميكروفون به صورت شكل روبروست.


فرقي كه اين ميكروفون با بقيه خانواده هاي گفته شده دارد، اين است كه در حالت هاي قبل ميكروفون طوري در جلوي منبع صوتي قرار مي گرفت كه ديافراگم درست موازي با منبع صوتي بود و خط عمود بر اين ميكروفونها (بر ممبران آنها) هم جهت با محور yها است.اما در اين نوع ميكروفون، ديارفاگم از دو جهت با هواي بيرون و اطراف در ارتباط هستند و ديافراگم خود موازي با محور yها است و خط عمود بر آن موازي با محور xها است بنابراين ميكروفونهاي قبلي به طور افقي در هوا قرار مي يگرند.


ولي در اين نوع ميكروفون ها به طور عمودي در جلوي منبع صوتي قرار مي گيرند. از اين ميكروفون زماني استفاده مي گردد كه دو منبع همگن و هم شرايط داشته باشيم و اين دو مقابل همديگر واقع شدهد باشند مثلاً دو نفر كه در مقابل هم ديالوگ مي گويند و يا در مورد اركستر كه دو ساز در مقابل هم نشسته اند بجاي دو ميكروفون مي توان از يك ميكروفون Bidirectional استفاده نمود.
ميكروفونهايي كه داراي اين نوع پترن هستند هبارت است از: نوي من N.M.U87 و AKGC 414. البته ميكروفونهاي نواري از اين نوع ميكروفونها مي باشند.


د- ميكروفونهاي فوق العاده كارديوئيد (Hyper cardioid)

به علت اينكه ميكروفونهاي كارديوئيد براي استفاده داراي زاوية بازي هستند مي توان از اين ميكروفونها در مكانهاي مناسب استفاده نمود. مثلاً در جاهاي كه دو منبع صداي نزديك به هم كه داراي دامنه شديد داشته باشيم و بخواهيم از دو ميكروفون كارديوئيد استفاده كنيم و از احتمال نشت صدا از يك منبع روي ميكروفون منبع كناري وجود دارد.


فرم نصب اين نوع ميكروفونها بطوري است كه يك طرف آن (يعني سمت كوچكتر آن) به سمت سالن و سمت بزرگترل آن به طرف اركستر در سالنهاي اركستر مي باشد و براي نشان دادن شخصيت واقعي اكوستيكي سالن مي توان با نزديكتر گرفتن ميكروفون نسبت بهد اركستر و دور كردن آن نسبت به سالن، صداي اركستر را بهتر گرفت. ضمناً بايد اضافه نمود قسمت زائد آن بايد بطرف فصل مشترك ديوار و سقف قرار يگرد تا شرايط آكوستيكي سالن بهتر نشان داده شود.


ميكروفونهايي كه داريا اين نوع پترن هستند عبارت است از ميكروفونهاي الكتروديناميك و الكترواستاتيك. (بخصوص خازني) از يان ميكروفون بيشتر در جاهايي استفاده مي شود كه سطح نويز آن كم است چون كم خطرتر و قابل كنترل است.


حال در اين قسمت به دو ميكروفون معروف بحث خواهيم كرد كه داراي پترن مختلفي هستند. يكي از آنها ميكروفون گان (Tele Gun) و ديگري ميكروفون ميني گان (Mini Gun) مي باشد.


براي شناسايي پترن ميكروفونها نشانه هايي روي آنها رسم كنند كه در روي ميكروفون هاي نويمان مي توان بوسيله كليد اين پترن را تغيير داد. ضمناً از اين ميكروفون در استوديوهاي راديويي و تلوزيوني استفاده مي شود.)

از اين ميكروفون هم در كار فيلم و هم در كار ويدئو در شرايط صدابرداري سر صحنه استفاده مي شود. منظور آنست كه در هنگام ضبط فيلم ها و سريال ها در همان لحظات، صدايي كه از هنرپيشه ها ادا مي شود، همزمان با ضبط تصاوير، ضبط گردد. علت استفاده از اين ميكروفون در صدابرداري سر صحنه آنست كه اين ميكروفون داراي زاويه (پولاپترن با زاوية بسته) مي باشد كه مي توان با هدف گرفتن به دهان شخص هنرپيشه، سخنان وي را ضبط كرد. همچنين از ورود نويزها به ميكروفون جلوگيري مي كند.


اين ميكروفون بنام تله ميكروفون و يا ميكروفون تفنگي (گان) است كه شكل آن به صورت زير مي باشد و داراي لوله ايست به طول 75 سانتي متر، كه در يك سمت آن نيز مشبك است.


بهترين نوع ميكروفون از نوع خازني مي باشد. البته نوعي دياناميكي وجود دارد كه در جاهاي كم نويز استفاده مي شود. البته نوع خازني آن به دليل آنكه نسبت به وزش باد و هر ارتعاش مكانيكي حساسيت زيادي دارد بنابراين آنها را روي يك پايه الاستيك (لرزه گير) وصل مي كنند تا با دنياي خارج ارتباط نداشته باشد. بنابراين آنها را روي يك پايه الاستيك (لرزه گير) وصل مي كنند تا با دنياي خارح ارتباط نداشته باشد. بنابراين ميكروفون روي لرزه گير و خود لرزه گير نيز مي تواند برروي بومس وار شو.د كه بوم دستي در روي پايه در استوديوها كه قابل حمل و نقل مي باشد، قرار مي گيرد. متعلقات يك ميكروفون عبارت است از:


الف-لرزه گير، ب-پايه دستي، ج-بادگير.


دلايل استفاده از ميكروفون گان
 

گاهي از مواقع در صدابرداري سر صحنه مجاز هستيم كه ميكروفون را داخل كادر داشته باشيم و گاهي اوقات نيز هنگامي كه دوربين تصاوير درشت Closeup را مي گيرد ما هم مي توانيم ميكروفون را به سوژه يا منبع نزديك كنيم بطوريكه ميكروفون ديده نشود و صداي قابل قبولي را ضبط نماييم. اما بعضي از اوقات دوربين در حال گرفتن تصاوير بزرگ Long مي باشد و ميكروفون نيز نبايد در داخل كادر قرار گيرد. حال اگر ميكروفون را از سوژه دورنگه داريم، دورنگه داشتن آن يعنمي كاهش قابليت قبول بودن صدا، بنابراين دور بودن آن 2 مطلب را بوجود مي آورد: 1-نويز زياد مي شود، 2-نسبت پس آوايي مكان به سيگنال زياد مي شود و وضوح يا درك مطلب كم مي شود.


براي از بين بردن اين معايب، مي توان از ميكروفون مخفي استفاده كرد كه خود ميكروفون مخفي نيز داراي يك سري معايب مي باشد كه:


الف-دست و پاگيري ايجاد مي كند چرا كه اين عمل در تمام صحنه ها براي ما ضروري نمي باشد.


ب-پرسپكتيو صدا را بر هم مي زند. بنابراين بايد از ميكروفوني استفاده كنيم (در صدابرداري سر صحنه) كه معايب گفته شده را نيز براي ما حل كند كه بهترين ميكروفون، ميكروفون گان مي باشد.


اين ميكروفون شكل استتار ندارد و مي توان روي بوم دستي خارج از كادر قرار گيرد و مسئله نسبي پرسپكتيو را هم حل نمايد.

 بنابراين اگر گروهي در شرايط تصويري خارج از استوديو بخواهند صدابرداري كنند، لازم است اين ميكروفون را همراه داشته باشند.
زاويه پترن اين ميكروفون حدود 50 است كه در زاويه 110 تا 120 نقطه كور اين ميكروفون است.


مكانيزم ميكروفون گان (Gun)
 

مكانيزم كار اين ميكروفون طوري است كه عمل تغيير فاز را (phase change) براي صداهايي كه از اطراف به آن مي رسد انجام مي دهد. اين عمل نيز توسط لولة اين ميكروفون صورت مي گيرد چرا كه لوله مي تواند صدا را هم از جلو و هم از كناره هاي جانبي بگيرد و وارد لوله كند. صداهايي كه از جلو وارد يم شوند هيچ اختلاف فازي ايجاد نمي نمايند و صدا همان طور مي ماند. ولي در مورد صداهايي كه از كناره ها مي رسند اختلاف فازي براي صداها ايجاد مي كند كه اثر يكديگر را خنثي مي نمايند. (البته صداهاي جانبي از شبكه كناري وارد مي شود كه كارخانه جهت اين اختلاف فاز، مقدار شبكه ها را محاسبه نموده است) و صدا فقط از جلو مي رسد.


ميكروفون هايي كه داراي چنين پترني مي باشند عبارت است از:
NK816P – NK816T - AKG – CK9ميكروفون ميني گال (Mini-Gun)


ميكروفون گان در صدابرداري سر صحنه استفاده مي شود چون اين ميكروفون در جاهايي كه دوربين زياد بسته نيست و نويز هم كم است دردسر دارد يعني با كوچكترين انحراف از نظر تمركز، صدا به اصطلاح out مي گردد (به دليل زاويه كم آن مي باشد) از ميكروفون ديگري به نام ميني گان كه كوچكتر از گان مي باشد استفاده مي كنيم چرا كه اين ميكروفون زاويه اش بازتر است. زاويه آن حدود 75 مي باشد. و ديگر آنكه سبك تر مي باشد.
از جمله اين ميكروفون ها MKH-416 – AKG-CK8 مي باشند.


 
 


  


 


بخش دوم - ميكروفونها (مبدلهاي الكتروآكوستيكي)
 
ميگروفونها يا مبدلهاي الكترو آكوستيكي، دستگاههايي هستند كه تغييرات انرژي آكوستيكي را به انرژي الكتريكي تبديل ميكنند. (ضمناً عكس اين مطلب نيز در مورد بلندگوها صادق است). همانطور كه ميدانيم انرژي صوتي از نوع انرژي مكانيكي است و با جرم، محيط الاستيك و نيرو سروكار دارد. بنابراين حفظ و انتقال انرژي صوتي (آكوستيكي) در برد زياد امكان پذير نيست. فرض كنيد انرژي صداي گفتگوي انسان به ميزان انرژي رعد و برق (مثلاً 130) باشد
 
 البته ميدانيم كه برد انتقال اين انرژي محدود است، در صورتي كه اگر اين انرژي (صوتي) به انرژي الكتريكي تبديل شود هرگونه تغيير و تبديل روي آن به راحتي امكان پذير است. براي مثال انرژي الكتريكي را مي توان بعصر ميزان تقويت كرد و آن را به هر نقطه در فواصل خيلي دور ارسال داشت مثلاً انتقال صداي گويندهاي كه در جلوي ميكروفن در استوديو به ساير نقاط از جهان صحبت ميكند و اين انرژي توسط فرستنده راديويي به ساير نقاط با وسعت بسيار پخش ميشود. انرژي الكتريكي به وسيله بلندگو مجدداً به انرژي آكوستيكي تبديل ميشود. با توجه به ماهيت انرژي آكوستيكي دستگاههائي كه كار تبديل را انجام ميدهند به هر ترتيب با عمل مكانيكي سرو كار دارند و سيستمهاي نوسان كننده مكانيكي مطرح ميشوند.

همانطور كه اگر شخصي در موقع صحبت كردن يك صفحه كاغذ را بطور كشيده در جلوي دهان خود قرار دهد، متناسب با دامنه و فركانس انرژي صوت كاغذ به ارتعاش در ميآيد، ممبران ميكروفن بر اثر صورت ارتعاش مينمايد، با استفاده از پديدههاي فيزيكي مانند پديدههاي القاي الكترومانيتيك، اثر پيزد الكتريك، تغييرات ظرفيت خازن و تغييرات مقاومت گردد، ذغال انرژي اكوستيكي به انرژي الكتريكي تبديل ميكند.

قبل از پيشرفت علم الكترونيك و ساختن تقويتكنندههاي مناسب معمولاً از شرايط نامناسب ميكروفن استفاده ميشد، زيرا اگر بخواهيم سيگنال خروجي ميكروفون بر حسب فركانس در نوار 20 تا 20000 هرتز خطي باشد را ندمان ميكروفن بسيار ناچيز خواهد بود. بطوريكه اگر سيگنال بلافاصله درون بدنه ميكروفن تقويت نشود بر اثر ضعيف بودن دامنه سيگنال نونه بسياري وارد شده و عملاً استفاده از آن سيگنال با كيفيت مناسب بدون استفاده از تقويت كننده اوليه امكانپذير نميباشد.

بنابراين در محاسبه ميكروفن بدون استفاده از تقويتكننده سعي ميشود راندمان نسبتاً بالا باشد كه موجب باريك و ناصاف شدن پاسخ فركانس ميشود. مانند ميكروفن ذغالي كه داراي راندمان خوب بوده ولي پهناي نوار فركانس آن كم و ناصاف ميباشد. امروزه در بيشتر موارد از ميكروفونهاي با كيفيت خوب در امر صدابرداري در راديو و تلويزيون و استوديها استفاده ميشود كه داراي تقويت كنندههاي اوليه الكترونيكي ميباشد.

ضمناً ميكروفون هاي با كيفيت عالي براي كارهاي دقيق اندازهگيري بدون نويز و بدون ديستورشن (اعوجاج) هر نوع تغيير شكل ناخواستهاي كه در سيستم بر روي سيگنال بوجودآيد ديستورثن (Distortion) يا اعوجاج گفته ميشود) ساخته ميشود و در نوار فركانس 20 تا 20000 هرتز پاسخ خطي دارند كه در آزمايشگاههاي تحقيقاتي از آنها استفاده ميشود.

ميكروفون ها تغييرات فشار صوت درون محيط را به تغييرات مشابهي از ولت يا جريان در داخل مدار الكتريكي كه متصل به آن است تبديل مينمايند كه اين جريان وارد دستگاههاي تقويت كننده شده و پس از عملياتهاي مختلف توسط بلندگو به انرژي صوتي تبديل ميشود.
 

ساختمان ميكروفونها
 
ميكروفونها از نظر ساختمان به چند دسته تقسيم ميشوند، ميكروفونهاي ذغالي، ميكروفنهاي ديناميكي، ميكروفونهاي الكترومغناطيسي، ميكروفنهاي الكترواستاتيك، ميكروفونهاي نواري و ميكروفونهاي پيزو الكتريكي (كريستالي).

.
 
     
 

 
  نوشته شده در  سه شنبه بیست و چهارم بهمن ۱۳۸۵ساعت 11:14  توسط برومند  | 

در این بخش قصد دارم مختصری راجع به انواع فیشهای موجود در بازار و کاربرد آنها و همچنین طریقه نصب و اتصال سیمها را به آنها توضیح بدهم

انواع فیشهای صدا عبارتند از:

 trs  یا همان فیشهای میکروفونی استریو

Ts که این هم همان فیش میکروفونی  است فقط مونو می باشد این دو مدل فیش

در دو اندازه 8/1 و4/1 اینچی می باشد که به فیشهای کوچک در بازار اصطلاحا

فیشهای هدفونی می گویند این حروف مخفف کلماتی است که tip به معنی اصل و اساس می باشد ring به معنی حلقه و همان رینگ است و برگشت سیگنال را در بر می گیرد sleeve بمعنی وابسته و همراه  می باشد خوب با توجه به اسامی آنها

T سیم مغزی و سیم اصلی می باشد و r سیم برگشت و سیم دوم می باشد و s سیم شیلد و محافظ می باشد که جهت جلوگیری از نویز باید حتما وصل گردد در جکهای مونو که دو قسمتی هستند باید حتما سیم شیلد را با سیم برگشت سیگنال به همدیگر وصل کنیم تا از اثرات نویز جلوگیری شود متاسفانه در بازار برای راحتی یکی از این سیمها وصل نمی شود و در بعضی از مواقع دوچار مشکل برای اپراتور می شود

Rcaکه در بازار بنام فیشهای سونی معروف است این همان فیشهای ویدیویی

است و بیشتر برای انتقال صدا و تصویر در فواصل کوتاه از آن استفاده می شود

مثل انتقال صدا و تصویر از ویدیو به تلویزیون د راین نوع جکها هم باید سیم شیلد را با سیم برگشت سیگنال به هم وصل نمود و به بدنه وصل کرد و سیم اصلی را به مرکز فیش وصل کرد

Canon  این فیشها عموما در میکسر ها و آمپلی فایر ها استفاده می شود در دو مدل نر و ماده موجود است که نوع نر آن برای ورودی و نوع ماده آن برای خروجی استفاده می شود این فیشها سه قسمتی هستند که با شماره های یک و دو و سه شناخته می شوند شماره یک آن را به شیلد وشماره دو را به سیگنال اصلی و شماره سه را به سیگنال برگشت وصل می کنیم  همان گونه که ملاحظه می کنید

اگر این روش سیم بندی رو بکار برید برای انتقال سیگنال از این فیشها به فیشهای مونو هیچ مشکلی پیش نمی آید

Spekon این فیشها عموما در ورودی بلند گو ها و پشت بلند گوها قرار گرفته است که دارای چهار نقطه اتصال است  که دو به دو با هم استفاده می شوند این بسته به این دارد که شما فیش نر آن رو از چه شماره ایی استفاده کرده ایید 

برای راحتی بهتر است دو اتصالی رو که در یک جهت دارای پیچ هستند استفاده کنید د راین گونه فیشها که در بازار به فیشهای مونتاربویی مشهور است باید از اتصال صحیح توسط اهمتر مطمین شوید

فیشهای گوناگون دیگری هم وجود دارد که بدلیل کاربرد کمتر از ذکر آنها خودداری می کنم

اما راجع به کابل صدا این را باید بگویم که کابلهای صدا عموما سه رشته ایی هستند که دو رشته در وسط و یک رشته روی دو رشته دیگر بافته شده است

دو رشته مغزی را جهت رفت و برگشت سیگنال و رشته شیلد رو جهت نویز گیری استفاده کنید از لحاظ نوع کابل این نکته را باید بگویم که این نوع کابلها

عموما از لحاظ میزان قطر کابلی استاندارد هستند ولی هر چه شیلد بافته تر

 شده ایی داشته باشند و هر چه نرم تر باشند بهتر هستند البته با توجه به بالا

رفتن قیمت مس کابلهایی با جنس آلومینیم تولید شده است که اینها هم از لحاظ

انتقال صوت خوب عمل می کنند  

  نوشته شده در  دوشنبه بیست و سوم بهمن ۱۳۸۵ساعت 18:57  توسط برومند  | 
این میکسر ساخت کارخانه Guangzhou HuiYing Electronics Products  می باشد از لحاظ کشوری ساخت چینه اما این کجا و آن جنس های چینی موجود در بازار کجا

 

16-Way C16-Way Console (KMX Mixer Series)

 
  

  نوشته شده در  یکشنبه بیست و دوم بهمن ۱۳۸۵ساعت 19:22  توسط برومند  | 
http://www.studer.at/images/Vista5Brochure.pdf

خودتان بخوانید و با میکسر های موجود در ایران مقایسه کنید

  نوشته شده در  یکشنبه بیست و دوم بهمن ۱۳۸۵ساعت 19:12  توسط برومند  | 
این بلندگو از لحاظ شکل بسیار زیباست و از خانواده fbt است

 

FBT JOLLY 12B - 12" 2-Way Passive PA Speaker


این بلند گو اکتیوه یعنی نیاز به آمپلی نداره و ۱۵۰ وات در دو بلندگو که یکی ۱۲ اینچی ایجاد می کنه

FBT
 
 

 JOLLY12B
 البته این قیمت اینترنته $319.00
 

 

  نوشته شده در  پنجشنبه نوزدهم بهمن ۱۳۸۵ساعت 17:59  توسط برومند  | 
اين ويديو هم با فرمت دي وي كار مي كند از مزاياي آن كوچكي و ارزان بودن آن و همچنين موجود بودن آن در ايران است البته ساخت كشور چين است روي بدنه همه جا درج شده ساخت ‍‍ژاپن اما روي برد آن ساخت چين هك  شده در هر حال ويديو خوبي است و براي كارهاي شركتهاي كوچك مناسب است و از معايب آن هم ظرافت بيش از حد آن است و خيلي زود خراب مي شود

  نوشته شده در  پنجشنبه نوزدهم بهمن ۱۳۸۵ساعت 9:39  توسط برومند  | 
اين ويديو با فرمت دي وي كم است يعني همان استانداردي كه الان در صدا و سيما رايج است قابليت مهم آن پرتابل بودن آن است و با باطري 12 ولتي كار مي كند البته از طريق تغذيه دوربين نيز مي توان آن را روشن نمود منوي آن بسياري از امكانات را در اختيار كاربر مي دهد از لحاظ كاركرد بهترين ويديو پرتابل براي گروههاي تلويزيوني مي باشد البته از لحاظ استقامت به ضربه حساس است و بايد براي حمل و نقل آن از جعبه چوبي يا فلزي  استفاده كرد 

 همانگونه كه از شكل آن هم پيداست خودش نيز مونيتور دارد كه صدا و تصوير ورودي و خروجي را با آن مي توان كنترل كرد مدل آن دي اس آر 50 مي باشد.

DSR50 SONY           

  نوشته شده در  پنجشنبه نوزدهم بهمن ۱۳۸۵ساعت 9:25  توسط برومند  | 

 

 

این بلندگو ۶۰۰ وات ۸ اهم است

 

مشخصات آن اینست

پاسخ فرکانسی   40Hz ÷ 20kHz
Max SPL: 129 dB
نوع بلند گو و دهانه آن 15" neodymium magnet woofer
1,4" driver with constant directivity horn (60°H x 40°V)
Passive crossover: 1200Hz, 18dB/oct (+ passive EQ)
قدرت بلند گو 600 W
مقاومت بلند گو 8 ohms
اتصالات ورودی  Two Jacks and two Speakon® connectors, wired in parallel
ابعاد 48 x 74 x 40,5 cm
وزن 25 kg

  نوشته شده در  سه شنبه هفدهم بهمن ۱۳۸۵ساعت 19:31  توسط برومند  | 
این بلند گو را نیز عموما در استودیو ها بعنوان مونیتور استفاده میکنند شکل ظاهری آن بسیار شیک می باشد کیفیت پخش صدای آن هم خوب است قیمت آن به نسبت دیگر بلند گوهای اکتیو کمی بالا تر است  کارخانه سازنده ادعا کرده که پاسخ فرکانسی آن ۶۵ هرتز تا ۳۰کیلو هرتز است میزان توان خروجی در حالت استریو ۱۰۹ دی بی می باشد به عبارت دیگر برای فرکانس پایین ۴۰ واته است و برای فرکانس بالا ۲۰ واته است

  .  

Tannoy - REVEAL5A

Active 5in 2 way Monitor

  
  نوشته شده در  سه شنبه هفدهم بهمن ۱۳۸۵ساعت 18:58  توسط برومند  | 
این بلند گو از لحاظ پخش صدا بسیار خوب است و برای نصب در سالنها مناسب است

EV - SX80B

175 Watt 8-Inch Two-Way,

میزان توان پخش صدای آن ۱۷۵ وات می باشداز لحاظ اندازه نیز خیلی مناسب سالن است

EV - SX80B


 

  نوشته شده در  سه شنبه هفدهم بهمن ۱۳۸۵ساعت 18:46  توسط برومند  | 
 

 میکسر ساند کرافت تحت لیسانس انگلیس ۳۲ کاناله است  

Soundcraft Ghost
Soundcraft Ghost 32 and 24 channels mixers Designing good audio mixers has never been easy - but with the widespread use of ultra-quiet digital recorders, and improvements all through the live and studio audio chain, today’s mixers have to stand up to closer sonic scrutiny than ever before. At the same time, mixing has become less a process that takes place at the console alone, and more one that involves outboard effects, samplers, and synchronisation of audio and video recorders. It’s a big task for a mixer to keep in touch with all of that - which is why Soundcraft created Ghost, the ultimate affordable analogue recording console.
Simply put, Ghost is the only desk that delivers the audio precision, quality and all the control features of a big studio desk without the usual prohibitive price ticket. The EQ, for instance, is directly comparable to that of the classic Soundcraft 3200 and Europa consoles. No compromises.

An all-new mic preamp, ProMic, has been developed just for Ghost. Its performance alone puts Ghost into a different league from other consoles of similar price.

 

  نوشته شده در  سه شنبه هفدهم بهمن ۱۳۸۵ساعت 18:41  توسط برومند  | 
اين يه ميكسر ۱۶ كاناله كه ۱۰ كانال آن قابليت وصل به ميكروفون رو دارد ۱۰ خط پري آمپلي ميكروفون دارد

قابليت وصل ميكروفونهاي خازني را داراست مدل ميكسر ۴/۱۶ ساخت ياماها البته ساخت چين است 

 نكته قابل ذكر اينكه اين مدل راك مونت است يعني مي توانيد بر روي راك نصب كنيد

Yamaha - MG164

16x4 Rack Mount Mixer

 


  نوشته شده در  سه شنبه هفدهم بهمن ۱۳۸۵ساعت 18:29  توسط برومند  | 
 

Allen & Heath - WZ3162

Mix Wizard 16x2 Mixer

اين ميكسر داراي ۱۶ ورودي و دو خروجي چپ و راست مي باشدمزيت اين ميكسر فيلتر قوي آن مي باشدالبته قيمتش بالا است

اي 
  نوشته شده در  سه شنبه هفدهم بهمن ۱۳۸۵ساعت 18:5  توسط برومند  | 
اطلاعات در اين سايت براحتي در اختيار كاربران قرار مي گيرد در صورتي كه سئوالي بود ايميل بزنيد

http://www.muzeekworld.com/recordingproducts-digitalmixers.htm

 

  نوشته شده در  سه شنبه هفدهم بهمن ۱۳۸۵ساعت 17:59  توسط برومند  | 
DSR2000
The ideal deck for post, production and broadcast, the DSR2000 DVCAM editing recorder is designed with exceptional editing capabilities, multi-format playback compatibilities and professional high-quality images. It is popular for use in broadcast and professional production in a wide range of editing system configurations, and includes a built-in edit control panel with jog/shuttle dial and pre-read function. This VTR has playback compatibility of consumer DV (both SP and LP recorded tapes), DVCPRO (25 Mbps) as well as DVCAM. In addition, The DSR-2000 also has the ability to perform Double-Scan Playback, helping to restore both video and audio of misaligned tape information. The DSR2000 also includes a wider digital slow play range (-x1 to x1), excellent jog audio, built-in video control (TBC), RS-422 interface, a built-in timecode generator and Pre-read capabilit. Analog interfaces (component, S-Video, composite video, and four balanced audio channels), SDI, SDTI (QSDI) and AES/EBU interfaces are standard. An optional i.LINK IEEE 1394 DV I/ O interface board (DSBK-190) and an SDTI-CP interface board (DSBK-210) are also available.
اين ويديو از لحاظ 
كيفيت بسيار عالي است فرمت پخش و ضبط دي وي و دي وي كم را پشتيباني مي كند داراي شاتل جهت سرعت پخش تصوير است و مهمترين خاصيت آن داشتن دايناميك تراك است كه باعث پخش در حالت دور كند و دور تند مي باشد قابليت فرمان گيري از طريق كامپيوتر را داراست ورودي و خروجيهاي متنوعي دارد                                       
  نوشته شده در  سه شنبه هفدهم بهمن ۱۳۸۵ساعت 17:53  توسط برومند  | 
این یه وبلاگ که یکی از دوستان ارسال کرده خودتون ببینید و نظر بدید
  نوشته شده در  سه شنبه هفدهم بهمن ۱۳۸۵ساعت 9:14  توسط برومند  | 

مطالبی در مورد دوربین z1 با فرمت dv

این دوربین دارای سه عدد ccd با اندازه ثلث اینچ می باشد .

تعداد پیکسل تصویری 1.12 میلیون است و دارای پردازنده 14

 بیتی dxp می باشد و به این دلیل وضوح تصویر بسیار

 بالایی دارد و قابلیت اصلاح در رنگ را داراست .

لنز این دوربین توانایی زوم اپتیک 12 را داراست

 دهانه لنز این دوربین 720 میلیمتر می باشد وقابلیت

 تصویر برداری با نسبت 16/9 در فاصله

 5/32 میلیمتری را می باشد.

خروجی های این دوربین بصورت composite

 ,component , s-video,ilinkمی باشدکه خود

 نمایانگر باز بودن دست اپراتور آن می باشد

  نوشته شده در  سه شنبه هفدهم بهمن ۱۳۸۵ساعت 9:12  توسط برومند  | 
این کارت دارای قابلیتهای زیادی می باشد با پریمیر ۶.۵ و پریمیر پرو کار می کند قیمت آن هم به نسبت پایین است دقت کنید که کامپیوتر آن باید دارای یه حداقلهایی است که جهت خرید به آنها دقت کنید

 

Matrox RT.X100 Xtreme Pro without Premiere


البته یه بلو باکسی هم  به دنبالش است

 

Matrox

Matrox RT.X100 Xtreme Pro without Premiere for Adobe Premiere License Owners

 

 

  نوشته شده در  یکشنبه پانزدهم بهمن ۱۳۸۵ساعت 17:13  توسط برومند  | 
این دوربین هم از لحاظ کیفیتی بسیار خوب است برای نصب در سالنها نیز عالی است

 

Sony DXC-990P Sony 1/2-Inch 3-CCD "PAL" Color Video Camera with 850 Lines Resolution


 

 

 

 

Sony
 

Sony DXC-990P Sony 1/2-Inch 3-CCD "PAL" Color Video Camera with 850 Lines Resolution for Industrial and Research Applications

 

  نوشته شده در  یکشنبه پانزدهم بهمن ۱۳۸۵ساعت 16:58  توسط برومند  | 
این دوربین دارای سه حسگر یاصفحه حساس یا به عبارتی ۳ سی سی دی با اندازه ثلث اینچ می باشدتعداد خطوط آن برای یک صفحه ۸۰۰ عدد می باشد از لحاظ کیفیتی دوربینی با رزولیشن بالاست

 

Sony DXC-390P 1/3-Inch 3-CCD "PAL" Color Video Camera with 800 Lines


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sony
 

Sony DXC-390P 1/3-Inch 3-CCD "PAL" Color Video Camera with 800 Lines for Industrial and Microscopy Applicatons

 

  نوشته شده در  یکشنبه پانزدهم بهمن ۱۳۸۵ساعت 16:55  توسط برومند  | 
این مدل میکسر از لحاظ کیفیتی دارای خروجی بسیار خوبی می باشد یعنی اینکه از لحاظ کیفیتی استاندارد می باشد تنها عیب این دستگاه نداشتن کات می باشد چون کات آن فریز می کند

 

Panasonic AG-MX70 Video Switcher/DVE/Audio Mixer


Panasonic
 

Panasonic AG-MX70 Video Switcher/DVE/Audio Mixer, 8 Inputs (Component), 4:2:2:4, 16:9 or 4:3 Aspect Ratio, 600 Effect Patterns

AGMX70
 

 

  
   

  نوشته شده در  یکشنبه پانزدهم بهمن ۱۳۸۵ساعت 16:48  توسط برومند  | 
این دوربین در ایران بسیار متداول شده است و برای کارهای گزارشی و خبری بسیار مفید است و وزن بسیار پایین آن از مزایای آن می باشد ولی برایاستفاده مدت زمان طولانی مچ دست بسیار درد می گیرد توصیه می شود از سه پایه استفاده شود

Sony DSR-PD170P PAL DVCAM 3CCD Digital Camcorder


Sony
 

Sony DSR-PD170P PAL DVCAM 3CCD Digital Camcorder, DVCAM and DV Recording

 DSRPD170P

  نوشته شده در  یکشنبه پانزدهم بهمن ۱۳۸۵ساعت 16:39  توسط برومند  | 

Panasonic NV-MD10000 "PAL" Mini DV Camcorder


Panasonic
 

Panasonic NV-MD10000 "PAL" 3-CCD Shoulder-Style Mini DV Camcorder, 10x Optical / 500x Digital Zoom, Color LCD Monitor

 
 MD10000 
 

 

  
  نوشته شده در  یکشنبه پانزدهم بهمن ۱۳۸۵ساعت 16:34  توسط برومند  | 
 

Sony Sony HDRFX1 HDV 1080i Camcorder Kit Sony


دوربین بسیار حرفه ایی با تصویر عالی
 
 

Sony HDR-FX1 HDV 1080i Video Camcorder Kit with 12x Optical Zoom, Color Viewfinder, and 3.5" LCD Screen, includes Anton Bauer ElipZ Battery Package and Camcorder Bag

 
 
  نوشته شده در  یکشنبه پانزدهم بهمن ۱۳۸۵ساعت 16:31  توسط برومند  | 
تدوين خطي يا اصطلاحا" مونتا‍‍ژ خطی به مونتاژی گفته می شود که مطالب پی در پی به هم وصل گردد و بین آنها از امکانات افکتی استفاده شود و پس از انجام نتوان بین آنها تصویری اضافه کرد به عبارت دیگر وقتی  مونتاژ به طریق خطی انجام شود اضافه کردن تصویر و یا کم کردن تصویر امکان پذیر نیست ولی مونتاژ غیر خطی همان گونه که از نامش پیداست قابلیت این را دارد که هر تغییر ی را هر زمانی که نیاز بود اعمال کرد بدون هیچ محدودیتی

مونتاژ خطی بنام مونتاژ آنالوگ معروف است و مونتاژ غیر خطی به مونتاژ کامپیوتری

در مونتاژ خطی حداقل تجهیزات عبارتند از پلیر ۱ عدد رکوردر ۱ عدد ریموت کنترل ویدیو ها ۱ عدد میکسر تصویری ۱ عدد در صورتی که بخواهیم بین تصاویر افکت زده شود

در مونتاژ غیر خطی حد اقل تجهیزات عبارتند از رکوردر که هم کار ضبط و هم کار پخش را به عهده دارد و کامپیوتر با کارت ویدیو یی یا کارت کپچر و برنامه مونتاژ که انواع و اقسام گوناگونی دارد اعم از پریمایر  لیکویید و یولید در ضمن خود میکرو سافت هم روی ویندوز ایکس پی مووی میکر را گذاشته که یه مدل برنامه تدوین می باشد 

  نوشته شده در  یکشنبه پانزدهم بهمن ۱۳۸۵ساعت 11:0  توسط برومند  | 
hd فرمت جديد تلويزيوني بر پايه تصويري ۱۶/۹ استفاده مي كند در صورتي كه اكنون اكثر قالبهاي تلويزيوني ۴/۳ مي باشد يعني در آينده تلويزيونهاي كنوني قابل استفاده نيستند.

سرعت تبادل اطلاعات در اچ دي  بيش از ۴۸۵/۱ گيگا بايت در ثانيه مي باشد.

نقاط تشكيل دهنده در اين فرمت براي يك تصوير بيش از ۲ ميليون پيكسل است يا به عبارتي ۲ مگا پيكسل البته با پردازش به روش ۱۰۸۰ آي

  نوشته شده در  یکشنبه پانزدهم بهمن ۱۳۸۵ساعت 10:43  توسط برومند  | 
 تصاویر   hd  به دو صورت پروگرسیو و اینترلیسد ایجاد شده که با علامت اختصاری پی و آی شناخته می شوند
  نوشته شده در  یکشنبه پانزدهم بهمن ۱۳۸۵ساعت 10:34  توسط برومند  | 
این فرمت در دو مدل ۱۰۸۰ خط و ۷۲۰ خط تشکیل شده است و در مقابل سیستم اس دی از ۴۸۰ خط برای ان تی اس سی و ۵۷۶ خط برای پال بهره می برد
  نوشته شده در  یکشنبه پانزدهم بهمن ۱۳۸۵ساعت 10:30  توسط برومند  | 
تلويزيونهاي اين فرمت اولين بار در سال ۱۹۹۸ و برنامه پخش شده با اين فرمت در همان سال و توسط بی بی سی و نام اولین برنامه پخش شده با این فرمت زنجبیل بودمحصول مشترک بی بی سی و ان اچ کی ژاپن بود
  نوشته شده در  یکشنبه پانزدهم بهمن ۱۳۸۵ساعت 10:26  توسط برومند  | 
AKG WMS40 Dual Wireless Combo System
AKG   
WMS40 Dual Wireless Combo System - Includes: SR40 Dual Receiver, HT40 Pro Handheld Transmitter, PT40 Body-pack Transmitter with C444L Headworn Microphone (US54 / 710.400 MHz) WMS40 Dual Wireless Combo System

 

AKG WMS4000 Wireless Combo System


Electro Voice

Shure Performance Gear Series Combo System

Electro Voice RE-2 UHF Wireless Combo Microphone System (Band A - 648 - 676MHz)

AKG
8 of 206

AKG WMS4000 Wireless Handheld and Bodypack Combo System - Includes: C535WL Handheld Head and CK55/L Lavalier (Band 1 / 640.100 - 680.000 MHz)

 

 


 

 Enlarge Image
 Print Page
 Email to a Friend
 

Electro Voice RE-2 UHF Wireless Combo Microphone System - RE-2 Receiver, BPU-2 Beltpack Transmitter, ULM21 Cardioid Lavalier and HTU2D-267a Handheld Transmitter (Band A - 648 - 676MHz)

 

 

Shure 


 
 

 

  
  

 

 

 

  نوشته شده در  سه شنبه دهم بهمن ۱۳۸۵ساعت 19:47  توسط برومند  | 
Figure 1

Photo of Complete Amplifier

Figure 2

  نوشته شده در  سه شنبه دهم بهمن ۱۳۸۵ساعت 19:38  توسط برومند  | 
PROEL SPEAKERS

PROEL EDGE121SP

PROEL EDGE121SPThe EDGE121SP subwoofer

PROEL EDGE212P

PROEL EDGE212PThe EDGE212P is a 2-way 

PROEL EDGE218SP

PROEL EDGE218SPThe EDGE218SP subwoofer
PROEL EDGE15CXP


PROEL EDGE15CXP The EDGE15CXP is a professional stage monitor equipped with a 15” woofer AES

PROEL SPARK

PROEL SPARK

  نوشته شده در  سه شنبه دهم بهمن ۱۳۸۵ساعت 19:23  توسط برومند  | 
نقشه یه آمپلی فایر ۵۰ واتی رو در اینجا آوردم شاید ایده بده

This is the schematic of the 50 Watt Amp 

  نوشته شده در  دوشنبه نهم بهمن ۱۳۸۵ساعت 19:41  توسط برومند  | 
راستی اینم بگم که متاسفانه آنچه در ایران عرضه می شود عموما با مارکهای این کارخانجات ولی ساخت کشورهای بازار مشترک آسیا از قبیل چین تایوان مالزی و... می باشد در ایران به مارک توجه نکنید باید صدایش را بشنوید

15" بلند گوهای پانزده اینچی

EMINENCE B&C BEYMA CIARE 18 SOUND
EV FANE JBL JENSEN P.AUDIO
PYLE PEAVEY RADIAN RCF  

 

Eminence Loudspeaker LogoGenuine Eminence Woofers

Eminence Alpha-15A Woofer

Alpha-15A

 • 15" Woofer
 • 8 Ohms
 • 46Hz-3.5kHz
 • 200 Watts RMS
 • 400 Watts Program

 

Item Price: $59.99

New Low

 Price

BassLite C2515

 • NEW 15" Lightweight Bass Guitar Speaker
 • Neodymium Magnet
 • Weighs 5.7lbs.
 • 4 Ohms
 • 52Hz-2.5kHz
 • 300 Watts RMS
 • Tight bass w/ a crisp sound works great for bass guitar!

 

Item Price: $94.99

Eminence Beta-15A Woofer

Beta-15A

 • 15" Woofer
 • 8 Ohms
 • 45Hz-3.7kHz
 • 350 Watts RMS
 • 700 Watts Program

Item Price: $74.99

New Low Price

Eminence Betaa-15CX Woofer

Beta-15CX

 • 15" Coaxial Speaker
 • 8 Ohms
 • 35Hz-20kHz
 • 250 Watts RMS
 • 500 Watts Program

 

Item Price: $89.99

Eminence CB15 Woofer

CB15

 • NEW 15" bass guitar speaker
 • Cast aluminum frame
 • 8 ohms
 • 47Hz-3kHz
 • 300 Watts RMS
 • 600 Watts Program
 • Nice solid clear mids & bass for bass guitar!

 

Item Price: $129.99

New Low Price

Eminence Gamma- 15A Woofer

Gamma-15A

 • 15" Woofer
 • 8 Ohms
 • 48Hz-3.3kHz
 • 300 Watts RMS
 • 600 Watts Program

 

Item Price: $79.99

New Low Price

DeltaLite II 2515

 • NEW 15" Woofer
 • Lightweight Neodymium Magnet
 • Weighs only 5.7lbs.
 • 8 Ohms
 • 54Hz-3.7kHz
 • 300 Watts RMS
 • 600 Watts Program
 • For all bass applications

Item Price: $129.99

Eminence Delta-15A Woofer

Delta-15A

 • 15" Woofer
 • 8 Ohms
 • 48Hz-4kHz
 • 400 Watts RMS
 • 800 Watts Program

 

Item Price: $89.99

New Low Price

Eminence Delta-15B Woofer

Delta-15B

 • 15" Woofer
 • 16 Ohms
 • 48Hz-4kHz
 • 400 Watts RMS
 • 800 Watts Program

 

Item Price: $89.99

New Low Price

Eminence Delta-15LFA Woofer

Delta-15LFA

 • 15" Woofer
 • 8 Ohms
 • 42Hz-3.2kHz
 • 500 Watts RMS
 • 1,000 Watts Program
 • 4.8mm Xmax for clean bass

 

Item Price: $99.99

New Low Price

Eminence Kappa-15A Woofer

Kappa-15A

 • 15" Woofer
 • 8 Ohms - 100.5dB SPL
 • 52Hz-2.3kHz
 • 450 Watts RMS
 • 900 Watts Program

Item Price: $124.99

Eminence Kappa-15C Woofer

Kappa-15C

 • 15" Woofer
 • 4 Ohms - 100.5dB SPL
 • 52Hz-2.3kHz
 • 450 Watts RMS
 • 900 Watts Program

Item Price: $124.99

Eminence Kappa-15LFA Woofer

Kappa-15LFA

 • 15" Woofer
 • 8 Ohms
 • 38Hz-2.7kHz
 • 600 Watts RMS
 • 1,200 Watts Program

Item Price: $139.99

KappaLite3015

 • NEW 15" Woofer
 • Lightweight Neodymium Magnet
 • Weighs 7.9lbs.
 • 100.8dB SPL
 • 8 Ohms
 • 40Hz-4kHz
 • 450 Watts RMS
 • 900 Watts Program
 • 5.9mm Xmax

Item Price: $149.99

KappaLite3015LF

 • NEW 15" Woofer
 • Lightweight Neodymium Magnet
 • Weighs 8.6lbs.
 • 99.8dB SPL
 • 8 Ohms
 • 40Hz-1.5kHz
 • 450 Watts RMS
 • 900 Watts Program
 • High 9.6mm Xmax For A Very Tight Clean Bass

Item Price: $164.99

Eminence Delta Pro-15A Woofer

Delta Pro-15A

 • 15" Woofer
 • 8 Ohms
 • 54Hz-4.2kHz
 • 400 Watts RMS
 • 800 Watts Program

Item Price: $129.99

New Low Price

Eminence Kappa Pro-15A Woofer

Kappa Pro-15A 

 • 15" Woofer
 • 8 Ohms
 • 46Hz-4kHz
 • 500 Watts RMS
 • 1,000 Watts Program

Item Price: $139.99

New Low Price

Eminence Kappa Pro-15LFA Woofer

Kappa Pro-15LFA

 • 15" Woofer
 • 8 Ohms
 • 38Hz-1.8kHz
 • 600 Watts RMS
 • 1,200 Watts Program
 • New 120 oz. Magnet
 • High 6.7mm Xmax For A Tight Clean Bass Sound

Item Price: $154.99

Eminence Omega Pro-15A Woofer

Omega Pro-15A 

 • 15" Woofer
 • 8 Ohms
 • 51Hz-1.7kHz
 • 800 Watts RMS
 • 1,600 Watts Program

Item Price: $189.99

New Low Price

Definimax 4015LF

 • NEW 15" Woofer
 • 8 ohms
 • 35Hz-1.4kHz
 • 700 Watts RMS
 • Very High Xmax of 9.0mm

Item Price: $289.99

Eminence Kilomax Pro-15A Woofer

Kilomax Pro-15A

 • 15" Woofer
 • 8 Ohms
 • 44Hz-800Hz
 • 1,250 Watts RMS
 • 2,500 Watts Program
 • Maximum power handling

Item Price: $289.99

New Low Price

 

CIARE

Ciare 15.00 SW

 • NEW 15" High Power Subwoofer
 • 20Hz-200Hz
 • Very High 11.5mm Xmax
 • 1,000 Watts AES
 • 2,000 Watts Program
 • Reinforced Cone
 • Available in 8 Ohms
 • Powerful Strong Bass Sound!

Item Price: $299.95

 

                   

L15 P540

 • 15" Woofer
 • 8 ohms
 • 50Hz-2kHz
 • 400 Watts AES
 • 800 Watts Program

 

Item Price: $189.95

L15 S800

 • 15" Woofer
 • 8 ohms
 • 42Hz-2.5kHz
 • 700 Watts AES
 • 1,400 Watts Program

 

Item Price: $249.95

L15P200AK

 • 15" Woofer
 • 8 ohms
 • 35Hz-1.0kHz
 • 800 Watts AES
 • 1,600 Watts Program
 • 9.8mm Xmax
 • Extended Lows to 35hz

 

Item Price: $259.99

 

2216

 • 15" Powerful Woofer
 • Kevlar Reinforced Cone
 • Large 4" Voice Coil
 • 8 Ohms
 • 45Hz-3.5kHz
 • 1,200 Watts Program
 • Advanced Venturi Vented Cooling System
 • For Systems Requiring Extended Lows

Item Price: $279.00

 

Beyma Loudspeaker Logo

Beyma 15KX 15" coaxial speakers

15KX

 • Coaxial Speaker
 • 15" Woofer & 2" HF Driver
 • 8 Ohms
 • 25Hz-17kHz
 • 250 Watts RMS
 • 500 Watts Program
 • Great For Stage Monitors!

Item Price: $399.99

New Low Price

Beyma 15MI100 Woofer

15MI100

 • 15" Woofer
 • 8 Ohms
 • 30Hz-4.0kHz
 • 350 Watts AES
 • 700 Watts Program
 • Our best 15" mid-bass speaker
 • Works great in Leslie cabinets!

Item Price: $259.95

New Low Price

Beyma 115ND/W - 15" Lightweight Neodymium Woofer

115ND/W

 • 15" Lightweight Woofer
 • Neodymium Magnet
 • 8 Ohms
 • 30Hz-2.0kHz
 • 700 Watts AES
 • 1,400 Watts Program
 • High Excursion Xmax of 8mm!

 

Item Price: $345.99

New Low Price

Beyma 15LX60 - 15" subwoofer

15LX60

 • 15" Woofer
 • 8 Ohms
 • 30Hz-1.5kHz
 • 700 Watts AES
 • 1,400 Watts Program
 • Extended Xmax of 9mm
 • Rich Deep Clean Bass

Item Price: $325.99

New Low Price

Beyma 15G40 Woofer

15G40

 • 15" Woofer
 • 8 Ohms
 • 25Hz-1.5kHz
 • 700 Watts AES
 • 1,400 Watts Program
 • Simply Incredible Deep Bass!

Item Price: $329.95

New Low Price

Beyma 15G450/N Woofer

15G450/N

 • 15" Woofer
 • 8 Ohms
 • 30Hz-1.5kHz
 • 4.5" Voice Coil
 • 750 Watts AES
 • 1,500 Watts Program

Item Price: $345.99

New Low Price

Beyma 15P1000 Woofer

15P1000

 • 15" Pro Woofer
 • Water Resistant Cone
 • 8 ohms
 • 25Hz-1.2kHz
 • 4.5" Voice Coil
 • 1,000 Watts AES
 • 2,000 Watts Program
 • Awesome strong bass

Item Price: $399.95

New Low Price

BEYMA 'SM SERIES' WOOFERS

SM115K

 • New 15" Woofer
 • 8 ohms
 • 25Hz-2kHz
 • 4" Voice Coil
 • 500 Watts AES
 • 1,000 Watts Program

 

 New Low Price: $289.95

SM115N

 • New 15" Woofer
 • 8 ohms
 • 30Hz-3kHz
 • 3" Voice Coil
 • 400 Watts AES
 • 800 Watts Program

 

New Low Price: $199.95

 

Eighteen Sound Eighteen Sound Eighteen Sound

15MB700

 • NEW 15" Very High Output Woofer
 • Very High 103dB SPL
 • 8 ohms
 • 45Hz-4.3kHz
 • 3" Voice Coil
 • 400 Watts AES
 • 800 Watts Program
 • Xmax of 5.5mm!
 • Great Mid-Bass Speaker!

Item Price: $192.95

15LW1401

 • NEW 15" High Power Woofer
 • 8 ohms
 • 40Hz-2.4kHz
 • 4" Voice Coil
 • 1,000 Watts AES
 • 2,000 Watts Program
 • Extended Xmax of 9.0mm!
 • Weather Protected Cone

Item Price: $295.00

15CX1000

 • NEW 15" Coaxial Speaker
 • 15" Woofer & 2" HF Driver
 • 8 Ohms
 • 45Hz-20kHz
 • Powerful 850 Watts AES
 • For High Power Stage or Studio Monitors, PA System, etc

Item Price: $625.00

 

B&C

NEW LOW PRICING!

15 PLB76

 • NEW 15" High Power Woofer
 • 8 Ohms - 100dB SPL
 • 400 Watts AES Standard
 • 800 Watts Program
 • 40Hz - 2.0kHz

Item Price: $169.95

15PS76

 • NEW 15" High Power Woofer
 • 8 Ohms - 99dB SPL
 • 550 Watts AES Standard
 • 1,100 Watts Program
 • 40Hz - 2.0kHz
 • Large 7.5MM Xmax

Item Price: $172.95

15 PS100

 • NEW 15" High Power Woofer
 • 8 Ohms - 94.5dB SPL
 • 700 Watts AES Standard
 • 1,400 Watts Program
 • 35Hz - 1.0kHz
 • Large 8.0mm Xmax

 

Item Price: $195.99

15PL100

 • NEW 15" High Power Woofer
 • 8 Ohms - 97dB SPL
 • 700 Watts AES Standard
 • 1,400 Watts Program
 • 35Hz - 2.0kHz
 • Large 7.0mm Xmax

Item Price: $238.95

B&C-15PZB40 Woofer

15 PZB40

 • 15" High Power Woofer
 • 8 Ohms - 99db SPL
 • 700 Watts AES Standard
 • 1,400 Watts Program
 • 40Hz - 2.0kHz
 • 4" Voice Coil
 • Large Xmax of 8.0mm

 

Item Price: $259.99

15 TBX100

 • 15" NEW High Power Woofer
 • 8 Ohms - 96db SPL
 • 1,000 Watts AES Standard
 • 2,000 Watts Program
 • 35Hz - 1.5kHz
 • 4" Voice Coil
 • Large Xmax of 10.0mm

 

Item Price: $265.99

15NDL76

 • 15" NEW Woofer
 • Lightweight Neodymium Magnet
 • 8 Ohms - 99.5dB SPL
 • 500 Watts AES Standard
 • 1,000 Watts Program
 • 40Hz - 2.0kHz
 • 3" Voice Coil
 • Great in 2-Way Cabinets!

 

Item Price: $224.95

15NW100

 • 15" NEW High Power Woofer
 • Lightweight Neodymium Magnet
 • 8 Ohms - 97dB SPL
 • 800 Watts AES Standard
 • 1,600 Watts Program
 • 35Hz - 1.5kHz
 • 4" Voice Coil
 • Large Xmax of 9.0mm

 

Item Price: $324.95

B&C-15HPL76 Woofer

15 HPL76

 • 15" High Efficiency Woofer
 • Lightweight Neodymium Magnet
 • 8 Ohms - 99.5dB SPL
 • 350 Watts AES Standard
 • 700 Watts Program
 • 40Hz - 2.0kHz
 • 3" Voice Coil
 • Xmax of 5.0mm

 

Item Price: $179.95

B&C-15HPL76W Woofer

15 HPL76W

 • 15" Woofer
 • Lightweight Neodymium Magnet
 • 8 Ohms - 97dB SPL
 • 350 Watts AES Standard
 • 700 Watts Program
 • 40Hz - 2.0kHz
 • 3" Voice Coil
 • Xmax of 5.0mm

 

Item Price: $175.95

 

Vintage Jensen Loudspeakers Logo  Vintage Jensen 'P Series'

Vintage Jensen P15N Guitar Speaker

P15N

 • 15" Guitar Speaker
 • Available 8 or 16 ohms
 • 50 Watts RMS
 • 100 Watts Program

Jensen 'Neo Series'

Jensen Neo15-150

 • NEW 15" Bass Speaker
 • Neodymium lightweight magnet
 • 150 Watts Rated
 • 300 Watts Musical
 • Available 8 ohms

Jensen Neo15-300

 • NEW 15" Bass Speaker
 • Neodymium lightweight magnet
 • 300 Watts Rated
 • 600 Watts Musical
 • Available 8 ohms 

Jensen 'MOD Series'

Vintage Jensen MOD15-120 15" Guitar and Bass Speaker

Jensen MOD15-120

 • 15" Guitar & Bass Speaker
 • 120 Watts Rated - 240 Watts Musical
 • Available 4, 8 or 16 ohms

Vintage Jensen MOD15-200 15" Guitar and Bass Speaker

Jensen MOD15-200

 • 15" Guitar & Bass Speaker
 • 200 Watts Rated - 400 Watts Musical
 • Available 4, 8 or 16 ohms

Jensen 'C Series'

Vintage Jensen C15N 15" Guitar Speaker

JENSEN C15N

 • 15" Guitar Speaker
 • 50 Watts Rated - 100 Watts Musical
 • Available 8 & 16 ohms
Vintage Jensen C15K 15" Guitar Speaker

JENSEN C15K

 • 15" Guitar Speaker
 • 100 Watts Rated - 200 Watts Musical
 • Available 8 & 16 ohms

 

JBL Logo  COMPONENTS

JBL M151-4

M151-4

 • 15" Bass/Keyboard Instrument Loudspeaker

 • 4 ohms only
 • 300 Watts Program
 • Used in AMPEG bass cabinets

JBL E130-8

E130-8

 • 15" Musical Instrument Speaker
 • 8 ohms
 • 300 Watts Program

JBL E140

E140-8

 • 15" Musical Instrument
 • 8 ohms
 • 400 Watts Program

Good replacement is the Beyma 15MI100

JBL 2226H 15" Woofer

2226

JBL 2226

 • 15" Woofer
 • 4 or 8 ohms
 • 600 Watts AES Standard

JBL 2226H - 8 ohm version

  

Item Price: $334.95

JBL 2226G - 4 ohm version

  

Item Price: $334.95

 

EV Logo ELECTRO VOICE

EV Speakers - EV Force 15

EV FORCE 15

 • EV FORCE SERIES
 • 15" Woofer
 • 8 Ohms
 • 45Hz to 6kHz
 • 150 Watts Long Term Power Handling(EIA RS-426A)

SALE PRICE: $114.50

 

EV DL15X 15" Low Frequency Woofer

DL15X

 • 15" Low Frequency Woofer
 • 8 Ohms
 • 400 Watts
 • Nice Punchy Bass!

 

Item Price: $224.95

EV EVX-150A 15" High Power Woofer

EVX-155

 • 15" High Power Woofer
 • 8 Ohms
 • 600 Watts Long Term
 • 2,400 Watts Peak
 • Featured in EV's Highly Acclaimed X-Array Systems

Item Price: $335.95

 

Fane Speaker Logo   FANE SPEAKER COMPONENTS  Fane Speaker Logo

Fane AX15-300B Woofer

AX15-300B

 • 15" woofer

 • 300 watts RMS

 • 40Hz - 6.5kHz

 • Great in bass guitar cabinets

Item Price: $189.95

COLOSSUS SERIES - BASS SPEAKERS

Fane Speakers - Fane Colossus Speakers

FANE COL15B

 • 15" woofer

 • 400 watts RMS

 • 32hz -1.0kHz

Item Price: $259.99

Fane COL15B-600 Woofer

FANE COL15B-600

 • 15" woofer
 • 600 watts RMS
 • 40Hz - 3.0kHz

Item Price: $279.99

Fane COL15XB Woofer

FANE COL15XB

 • 15" woofer
 • 600 watts RMS
 • 30Hz - 1.0kHz

 

Item Price: $279.99

CRESCENDO SERIES - BASS SPEAKERS

Fane Crescendo 15B Cast Frame Woofer

CRESCENDO 15B

 • 15" Cast Frame Woofer

 • 400 Watts AES

 • 800 Watts Program

 • 33Hz - 2.0kHz

 • 8 ohms

 • For all bass applications

Item Price: $229.95

 

PYLE

Pyle PYM15128 15" Woofer

PYM15128

 • 15" Woofer
 • 8 ohms
 • 600 Watts RMS
 • 1500 Watts Peak

 

Item Price: $192.95/each

Pyle PYM1555 15" Woofer

PYM1555

 • 15" Woofer
 • 8 ohms
 • 300 Watts RMS
 • 700 Watts Peak

 

Item Price: $76.95/each

Pyle PYM1578 15" Woofer

PYM1578

 • 15" Woofer
 • 8 ohms
 • 400 Watts RMS
 • 1000 Watts Peak

Item Price: $96.99/each

 

PEAVEY

Peavey 1502-8BW Black Widow Speaker

1502-BW

 • 15" Black Widow Musical Instrument Speaker
 • 4 or 8 Ohms
 • 700 Watts Program Power
 • Large 4" Voice Coil

4 ohm version

Item Price $164.95

8 ohm version

Item Price $164.95

Peavey 1505-8BW Black Widow Woofer

1505-8BW

 • 15" Black Widow Woofer
 • Sound Reinforcement Woofer
 • 8 ohm

Item Price $164.95

15" LO MAX

 • 15" LO MAX subwoofer speaker
 • 8 Ohms
 • 1,200 Watts AES
 • 2,400 Watts Program
 • 4,800 Watts Peak
 • High 8.25mm Xmax For A Clean Bass

Item Price $325.99

 

P.AUDIO

P.Audio C15-300MB Woofer

C15-300MB

 • 15" woofer
 • 300 watts RMS
 • 35Hz-3.2kHz
 • 8 ohms

Challenger Series

  $109.95

P.Audio C15-600EL Woofer

C15-600EL

 • 15" woofer
 • 600 watts RMS
 • 30Hz-1.2kHz
 • 8 ohms

Challenger Series

  $169.95

P.Audio C15-400B Woofer

C15-400B

 • 15" woofer
 • 400 watts RMS
 • 30Hz-2kHz
 • 8 ohms

Challenger Series

  $179.95

P.Audio C15-500LF Woofer

C15-500LF

 • 15" woofer
 • 500 watts RMS
 • 30Hz-2kHz
 • 8 ohms

Challenger Series

  $154.95

P.Audio BM-15LF Blue Monster Woofer

 BM-15LF

 • 15" woofer
 • 500 watts RMS
 • 35Hz-2.2kHz
 • 8 ohms

 Blue Monster Series

SALE PRICE: $169.99

 

P.Audio SD-15 High Power Woofer

 SD-15

 • 15" high power woofer
 • 600 watts RMS
 • 40Hz-2.2kHz
 • 4.5" voice coil
 • 8 ohms

SD Series Loudspeakers

  $299.95

P.Audio P150/2226 High Power Woofer

P150/2226

 • 15" high power woofer
 • Copy of JBL 2226H
 • 600 watts RMS
 • 30Hz-2.5kHz
 • 100 oz. magnet
 • 8 ohms

Pro Series Loudspeakers

  $274.99

 

 

  نوشته شده در  یکشنبه هشتم بهمن ۱۳۸۵ساعت 18:4  توسط برومند  | 

مقدمه

میکروفو ن ها تراگذارهایی هستند که انرژی آکوستیکی را به انرژی الکتریکی تبدل می‌سازند. این تراگذارها اگر در هوا کار کنند میکروفون و اگر در آب کار کنند هیدروفون نامیده می‌شوند. میکروفونها برای دو مقصود عمده بکار می‌روند. نخست ، برای تبدیل گفتار یا موسیقی به سیگنالهای الکتریکی که بوسیله انتقال یا بوسیله عمل دیگری گفتار یا موسیقی را دوباره تولید می‌کند. دوم ، میکروفونها را به عنوان دستگاه اندازه گیری بکار می‌برند؛ بدین سان که انرژی سیگنالهای آکوستیکی را بوسیله آنها به جریان الکتریسیته تبدیل می‌کنند و این جریان ر ا به دستگاههای اندازه گیری دیگری وارد می‌سازند.img/daneshnameh_up/0/01/microphone1.jpg

پدیده‌های تبدیل انرژی آکوستیکی به انرژی الکتریکی

پدیده‌های فیزیک گوناگونی برای تبدیل انرژی آکوستیکی به انرژی الکتریکی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این پدیده‌ها شامل ‌القای الکترومانیتک ، اثر پیزوالکتریک ،اثر تغییر ظرفیت خازن و تغییرات مقاومت گرد زغال ، متراکم می‌شود. قبل از آنکه استعمال تقویت کننده‌هایی که با لامپهای تقویت کننده کار می‌کنند بسط و توسعه یابد، حساس نبودن طبیعی تمام پدیده‌های نامبرده ، بویژه پدیده آخرین ، سبب گردیده بود که آنها را در موارد عملی کمتر استعمال کنند و از اینرو پیوسته میکروفون کربن دار بکار می‌بردند.

ولی اکنون با ولتاژ و توان قابل ملاحظه‌ای که به کمک دستگاههای تقویت کننده یا لامپهای خلا  و ترانزیستور ها وآی سی های با تقویت بالابدست می‌آوریم، می‌توانیم میکروفونهایی را بکار بریم که حساسیتشان بارها کمتر است؛ مانند میکروفونهای الکترودینامیک(معروف به دینامیکی) ، میکروفونهای بلوری ، میکروفونهای خازنی(معروف به استاتیکی) ، ولی در عوض برتری اینگونه میکروفونها بر سایرین این است که پاسخ آنها خیلی یکنواخت‌تر است و نوفه(هام و اثرات نامطلوب) که از ویژگیهای این قبیل دستگاههاست در آنها وجود ندارد. تمام میکروفونها را برای این بکار می‌برند که تغییرات متناوب فشار آکوستیکی درون محیط(صوت) را تبدیل کنند به تغییرات مشابهی از ولت یا جریان در داخل مدار الکتریکی که متصل به آن است.

 همچنین می‌توان میکروفونها را به دو دسته صوتی - توانی و صوت - کنترلی تقسیم کرد. در میکروفونهای صوت - توانی انرژی صوتی موج تابش موجب پیدایش انرژی الکتریکی در مدار میکروفون می‌گردد. در میکروفونهای صوت - کنترلی موجهای آکوستیکی فقط جریان الکتریسیته‌ای که از باتری یا منبع توان دیگری به میکروفون می‌رسد کنترل می‌کند به عبارت دیگر بعضی از میکروفونها خود جریان الکتریکی تولید می کنند و بعضی با تغییرات انرژی الکتریکی دو سرشان باعث ایجاد صوت می گردند.

میکروفونهای زغالی

میکروفونهای زغالی معمولا در دستگاههای تلفن و رادیو برای مقاصد ارتباطی بکار می‌روند. در این موارد ، باز داده الکتریکی نسبتا زیاد ، کمی قیمت و دوام آنها بیش از هماندهی پاسخ دستگاه دارای اهمیت است. عمل این میکروفونها تابع عمل تغییر مقاومت محفظه کوچکی است که از گرد زغال پر شده است و این محفظه با دکمه زغالی می‌نامند. در وسط دیافراگم زایده‌ای نصب گردیده که از طرف دیگر بر دکمه زغالی متکی است.

وقتی دیافراگم جابجا شود زایده متصل به آن ، فشار وارد به محفظه را که شامل گرد زغالی است تغییر می‌دهد و در نتیجه مقاومت الکتریکی از ذره‌ای به ذره‌ای دیگر نیز تغییر می‌کند، بطوری که مقاومت کلی دکمه زغالی ، که در حدود 100 اهم است، به پیروی از تغییر فشار آکوستیکی که بر دیافراگم وارد می‌شود تقریبا بطور خطی تغییر می‌کند با این تغییر جریان الکتریکی دو سر این زغال تغییر کرده و با عث ایجاد تغییرات فشار صوت به تغییرات جریان الکتریکی گردد.

میکروفون خازنی

میکروفون خازنی دستگاهی است که عمل آن تابع تغییرات ظرفیت الکتریکی بین یک صفحه ثابت و یک دیافراگم است که خیلی محکم از اطراف کشیده شده باشد. تکمیل این میکروفون در سال 1917 بوسیله ونت را می‌توان اساس و پایه مهمی در تاریخ الکترو آکوستیک جدید شناخت و سالهای درازی این نوع میکروفون به عنوان یک دستگاه صوتی که دارای خصوصیتهای برجسته باشد پذیرفته همگان بوده است. با این وجود میکروفون خازنی نقصهای متعددی دارد؛ از جمله اینکه امپدانس درونی آن بسیار است و بواسطه همین خاصیت لازم می‌شود که در موقع استعمال ، آنرا با یک تقویت کننده مقدماتی به طریقی بسیار نزدیک همراه سازند و این امر سبب می‌گردد که در داخل امپدانس فوق العاده زیادی که برای تریدون میکروفون با تقویت کننده مقدمتی لازم است تولید نوفه گردد.

برای این میکروفون یک ولتاژ پلاریزه کننده که بتواند در فاصله 200 تا 400 ولت تغییر کند لازم است و این ولتاژ را یا باید از باتری گرفت و یا بوسیله یک دستگاه مستقیم کننده بازاده‌شان بوسیله صافی خیلی خوب تصفیه شده باشد تأمین کرد. در نتیجه این نقصها بجای استعمال میکروفون خازنی میکروفونهای بلوردار یا میکروفونهای الکترودینامیک را در بسیاری از دستگاههای صوتی بکار می‌برند، ولی کاربرد زیاد آن به عنوان دستگاه استانده اولیه جهت تنظیم اسبابها در پژوهشهای آکوستیکی بواسطه دقت زیادی است که این میکروفون در موقع ضبط صوت دارد و از اینرو هنوز برای تأیید تجزیه و تحلیلهای تجربی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

لازم به ذکر است میکروفونهای کنونی از ولتاژ پایین در حد یک باتری ۱.۵ ولتی قابلیت عمل کرد را دارند و می دانیم که در یک خازن هر چه فاصله صفحات تغییر کند ظرفیت خازن با توان دوم تغییر می کند و از این اصل جهت تغییرات فاصله که متناسب با فشار صوت می باشد استفاده شده و تغییرات جریان ایجاد می گردد و چون این تغییرات با توان دوم فشار می باشد پس عملا این میکروفونها حساس ترن و چون صفحات بسیار نازکی از طلا می توان ایجاد کرد پس این میکروفونها به طبع کوچک تر نیز ساخته می شوند مثل میکروفون موبایل ها

از آنجا که امپدانس درونی میکروفون از نوع ظرفیت است، اثر اولیه عمده ظرفیت کابل این است که بدون حذف بعضی از فرکانسها در آنها تنکش وارد سازد. میکروفونهای خازنی معمولی عموما برای تنظیم دستگاههای دیگر بکار می‌روند. برای این مقاصد الزام گذاشتن تقویت کننده مقدماتی در محفظه میکروفون عیبی ندارد، مگر اینکه چون اندازه فیزیکی میکروفون را زیاد می‌کند ممکن است پدیده پراش ایجاد شود و اندازه گیری موجهای صوتی را مخدوش سازد.

یکی از برتریهای میکروفون خازنی در موقعی که برای استانده کردن سایر کمیتها بکار می‌رود این است که مانند میکروفونهای الکترودینامیکی احتیاجی به ترانسفورماتور ندارد. بدین طریق از تغییراتی در نسبت ولتاژ ترانسفورماتور که سبب تغییر فرکانس و یا سبب تغییر بار می‌شود اجتناب می‌گردد و به علاوه پاسخ مدار باز میکروفون خارنی نسبت به تغییرات کمیتهای فیزیکی از قبیل مقاومت و مغناطیس شدن مستقل است. در اثر این خاصیت امکان دارد میکروفونهایی ساخت که از لحاظ فیزیکی کاملا مشابه باهم باشند و به علاوه تنظیم آنها ثابت بماند و با گذشتن زمان تغییر نکند و از آن راه بتوان دستگاهی را به کمک آن را بطور دقیقی تنظیم کرد و برای سایر کارها به کار برد.

میکروفونهای پیزوالکتریک

در میکروفونهای پیزوالکتریک بلورها یا دی الکتریکهایی بکار می‌برند که خاصیت این را دارند که وقتی تغییر شکلی در اثر فشار موجهای صوتی در آن پیدا شود، بطور الکتریکی پلاریزه شده و ولتاژی که تابع خطی تغییر شکل مکانیکی وارد است، ایجاد می‌کنند. اثر مستقیم خاصیت پیزوالکتریسیته در سال 1880 میلادی بوسیله برادران کوری کشف گردید.
لازم به ذکر است از این میکروفونها کمتر استفاده می شود
اگر امتداد برش بلور چنان باشد که تراکم وارد در امتدادی که سبب گردد که سطح فوقانی نسبت به سطح تحتانی از لحاظ الکتریکی مثبت بشود، وقتی تراکم در همین امتداد به کشش تبدیل شود علامت بارهای الکتریکی روی دو سطح همچنین جهت ولتاژ روی آنها نیز تغییر علامت می‌دهند. در اثر عمل معکوس اگر بواسطه وارد کردن پتانسیل الکتریکی آن را پلاریزه کنیم، یعنی روی یکی از سطوح بار مثبت و بر روی دیگری بار منفی قرار گیرد، بلور تحت فشار واقع می‌شود.

وقتی موضوع بحث درباره میکروفونهای بلوری یا سرامیکی باشد انسان فقط علاقمند به اثر مستقیم خاصیت پیزوالکتریسته می‌شود. با این همه ، از آنجا که خاصیت پیزوالکتریسیته پدیده برگشت پذیر است، تمام انواع میکروفونهای پیزوالکتریک را می‌توان با وارد ساختن اختلاف پتانسیل متناوب به طرفین آنها به یک منبع صوتی ضعیف تبدیل کرد. نمک راشل قویترین خاصیت پیزوالکتریسیته را در میان تمام موادی که دارای این خاصیت هستند داراست و از اینرو غالبا استعمال آن را در طرحهای مربوط به میکروفونهای بلوری وارد می‌سازند. متأسفانه بریده‌های این نمک در اثر رطوبت خراب می‌شود و در دمای بیش از F 115˚ ضایع و غیر قابل استفاده می‌گردند.

برش X از این نمک که به زاویه ˚45 باشد بواسطه ضریب زیادی که در خاصیت تروش الکترومانیتیک داراد غالبا مورد استعمال دارد، ولی عیبش این است که خاصیت دی الکتریک آن بسیار متغیر است و این موضوع بر حساسیت یا بازداده ولتاژ بلور تأثیر می‌گذارد. برشهای بلوری که از بلور دی ایدروفسفات و آمونیوم مصنوعی بریده شده باشند و به اسم بلور ADP نامیده می‌شوند. عموما در ساختمان میکروفونهایی بکار می‌روند که باید در دمای زیادی استعمال گردند، زیرا اگر چه حساسیت آنها از نمک راشل کمتر است، ولی می‌توانند بدون خراب شدن در دمای بیش از F 200˚ بکار می‌روند. بعلاوه خاصیت پیزوالکتریسیته و دی الکتریک آنها هم در اثر تغییر دما خیلی کم تغییر می‌کند.

میکروفن سرامیکی

ماده پیزوالکتریک سودمند دیگری عبارت از سرامیکی است که از تیتانات دوباریم می‌سازند. این سرامیک را به این طریق پلاریزه می‌کنند که بر آن یک ولتاژ الکترواستاتیک ثابت در حدود 20000 ولت بر سانتیمتر به مدت چند دقیقه وارد می‌سازند. اگر بخواهیم که خاصیت که خاصیت پلاریزه بودن سرامیک فوق را زیاد کنیم باید دمای آن را از دمای کوری خود جسم که C 120˚ است بالاتر برده و ولتاژ خارجی پلاریزه کننده را هنگام سرد شدن سرامیک بر آن وارد سازیم.

میکروفونهایی که در آنها تیتانات دوباریم پلاریزه شده یا مواد مشابه بکار رفته باشند میکروفونهای سرامیکی نامیده می‌شوند. این گونه میکروفونها را ممکن است به نوبت همراه میکروفونهای بلوری بکار برد، ولی باید متوجه بود که حسایت آنها از میکروفونهای بلوری ADP یا میکروفونهایی که با نمک راشل ساخته شده‌اند به اندازه 10db کمتر است.

مزایا و معایب

برتری میکروفونهای سرامیکی بر میکروفونهای بلوری در این است که تحمل زیاد را دارند و در رطوبت زیاد هم ضایع نمی‌گردند. وقتی ماده خاصیت پیزوالکتریسیته را دارا باشد مقدار اختلاف پتانسیلی که در آن پیدا می‌شود، تابع نوع تغییر شکل و امتداد سطوح خارجی آن نسبت به محورهای مختلف بلور است. تغییر شکلهایی که در اثر خمش و حرکت عرضی و تراکم باشد تا بحال درباره آنها بکار رفته است. همچنین تغییر شکل را ممکن است بواسطه وارد ساختن موجهای صوتی مستقیم بر آنها بوجود آورد.

عیب عمده این قبیل میکروفونها در زیادی امپدانس مکانیکی عنصر ارتعاش کننده آنهاست. وقتی آنها را در داخل آبگونها بکار بریم زیادی امپدانس آنها اهمیتی ندارد، و به همین جهت تراگذارهایی (هیدروفونها) ساخته شده‌اند که عموما مورد استعمال دارند، ولی اگر بخواهیم آنها را در هوا بکار بریم بواسطه عدم تطبیق بسیار زیاد امپدانس مکانوآکوستیکی که موجود است، در اثر فشار معمولی موجهای آکوستیکی فقط ولتاژ بسیار کوچکی را نشان می‌دهند. در اینجا موجهای صوتی بر یک دیافراگم سبک وارد می‌شوند. وسط این دیافراگم سوزنی نصب شده که سر دیگر آن به گوشه یا کناره عنصر پیزوالکتریک متصل گشته است.

اگر چه عنصر پیزوالکتریک اینگونه میکروفونها را می‌توان فقط با یک عدد بلور به عنوان مولد ولتاژ انتخاب کرد، دو بلور به عنوان مولد ولتاژ انتخاب کرد، دو بلور را به هم می‌چسبانند و به نام بیمورف در میکروفون نصب می‌کنند. عموما امپدانس مکانیکی بیمورف از امپدانس مکانیکی یک بلور تنها که همان مقدار ولتاژ را ایجاد کند کمتر است. هر دو طرف هر کدام از بلورهای بیمورف را بوسیله روکش بسیار نازکی از فلز می‌پوشانند تا اتصال الکتریکی بهتر انجام گیرد. بلورها را می‌توان بطور سری یا موازی نسبت به یکدیگر نصب کرد. در حالتی که بطور سری نسبت به هم قرار گرفته باشند ولتاژ بیشتری تولید می‌کنند و اگر نسبت به یکدیگر موازی باشند امپدانس داخلی آنها کمتر می‌شود.

ولتاژ بازداده عنصر بیمورف متناسب است با دامنه تغییر شکل آن. بنابراین همانطوری که در مورد میکروفون خازنی عمل کردیم عنصر متحرک میکروفون را باید طوری طرح ریزی کرد که حرکت آن بوسیله سختی دستگاه نصب کنترل شود. در نتیجه باید ترتیبی بدهیم که فرکانش اصلی رزونانس مکانیکی کلی دستگاه ارتعاش ، شامل دیافراگم ، سوزن اتصال ، بیمورف تا اندازه بالاتر از فرکانسی باشد که می‌خواهیم در آن حدود پاسخ دستگاه نسبتا یکنواخت بشود. این شرط در انتخاب شایسته بیمورف و جرم کلی دستگاه حاصل می‌گردد.

مزیت عمده میکروفونهای دینامیکی نداشتن تغذیه و سادگی ساخت آنهاست و مزیت عمده میکروفونهای خازنی حساسیت بالا و کوچکی آنهاست

موارد کاربرد

میکروفونهای پیزوالکتریک در موقع ایراد خطابه‌های عمومی استعمال فراوان دارند. همچنینی آنها را با تراز صداسنج و میکروفونهای کوچکی که درون گوش می‌گذارند، بکار می‌برند. برتری آنها در موارد استعمالی که ذکر کردیم در این است که پاسخ رضایت بخش نسبت به فرکانس ، حساسیت نسبتا زیاد ، بهای کم و حجم کوچکی دارند. می‌توان دیافراگمهای کم بهایی را که برای این کار تهیه شده پیدا کرد، که در فرکانسهای بین 20 تا 10000 سیکل بر ثانیه حداکثر تا کمتر از 5db نسبت به حساسیت متوسطشان تغییر کنند.

نمونه حساسیت متوسط 50db- برای یک ولت در هر میکروبار است. در حقیقت امپدانس الکتریکی میکروفون عبارت است از امپدانس الکتریکی ظرفیت دی الکتریک. به عنوان نمونه‌ای از مقدار این ظرفیت می‌توان 3000µf را نام برد. این ظرفیت نسبت به ظرفیت میکروفونهای خازنی بزرگتر است و از اینرو میکروفونهای پیزوالکتریک را ممکن است بوسیله کابلی که بسیار دراز نباشد به تقویت کننده مخصوص فرکانسهای شنیدنی متصل ساخت؛ پس بکار بردن تقویت کننده مقدماتی دیگر لزومی ندارد.

میکروفونهای الکترودینامیک با پیچک متحرک

میکروفون "دینامیک" یا میکروفون ساده با یک پیچک تنها شامل دیافراگم سبکی است که سیم پیچ کوچکی بطور یکپارچه به آن اتصال دارد، چنانکه دیافراگم و پیچک یک جسم سخت را تشکیل می‌دهند. اثر موجهای صوتی بر دیافراگم ، سبب می‌شود که پیچک در میدان مغناطیسی ثابت و دائمی حرکت کند، و در نتیجه نیروی محرکه الکتریکی به فرمول مقابل در آن پیدا می شود: e = Bvl.

در رابطه بالا B چگالی شار میدان مغناطیسی بر حسب وبر بر متر مربع ، l طول سیم پیچ بر حسب متر و ν سرعت حرکت سیم پیچ در داخل میدان بر حسب متر بر ثانیه است. اصولا میکروفون یا پیچک متحرک به بلندگوی با تابش مستقیم شبیه است، با فرق اینکه میکروفون بر عکس بلندگو انرژی صوتی را به انرژی الکتریکی تبدیل می کند. در عمل بلندگوهای با تابش مستقیم کوچکی که در تجارتخانه‌ها یا اداره‌ها بکار می‌روند معمولا کار میکروفون را هم انجام می‌دهند.

 

نکته مهم اینکه برای سخنرانی از میکروفون دینامیکی و برای ضبط صدا بر روی دستگاهها از میکروفون خازنی استفاده کنید

  نوشته شده در  یکشنبه هشتم بهمن ۱۳۸۵ساعت 17:47  توسط برومند  | 
 بلندگوی خوب کدام است؟

تا قبل از سال 1970 راه مشخصی برای تشخیص خوب بودن یا مقایسه بلندگوها وجود نداشت، چرا که استانداردی در این زمینه تهیه نشده بود و سازندگان هریک استاندارد خود را رعایت می‌کردند. اما پس از آن بتدریج از طرف AES انجمن مهندسین صوتی (Audio Engineering Society) استانداردهایی در این زمینه تدوین شد که طی آن پارامترهایی برای ارزیابی بلندگوها در آن معرفی شده است. این پارامترها امروزه بنام Thiele - Small معروف است و توسط دو مهندس به نامهای Thiele و Small تدوین شدند.

T.N. Thiele سر مهندس طراح یکی از شبکه‌های مخابراتی استرالیا بود که مسئولیت آزمایشگاه مهندسی فدرال را نیز به عهده داشت. وظیفه او اغلب تهیه و یا آزمایش قطعات و لوازم مورد نیاز برای امور مربوط به فعالیتهای صوتی و تصویری شبکه‌های رادیو - تلویزیون استرالیا بود. همچنین Richard H. Small هموطن او دانشجوی فارغ التحصیلی بود که در حال انجام تحقیقات مهندسی برق در دانشگاه سیدنی بود. پارامترهایی که این دو در باره بلندگو تعریف کردند بیشتر پارامترهایی فیزیکی بود تا کیفی ، اما با کمی تجربه و مقایسه اعداد بسادگی می‌توان از روی این پارامترها به کیفیت نسبی بلندگو دست پیدا کرد.

Fs , Free air resonant frequensy

همانطور که از نام این مشخصه پیدا است، به فرکانس رزونانس بلندگو باز می‌گردد. هر جسمی قسمتهایی دارد که در حالتهای خاص بر اثر برخورد با انرژی صوتی که فرکانس خاصی داشته باشد به ارتعاش در می‌آید. اگر در منزل با صدای بلند ساز بزنید یا به موسیقی گوش کنید حتمآ متوجه خواهید شد که صداهای بلند (و پر انرژی) ریز اشیای ریز را به حرکت در می‌آورند و صداهای بلند بم اشیای بزرگ را مرتعش می‌کنند. هر بلندگو نیز برای خود دارای یک فرکانس تشدید یا ارتعاش آزاد است. بدیهی است هرچه این فرکانس بالاتر از انتظار پاسخ فرکانسی بلندگو باشد، بلندگو از کیفیت صدای خروجی بهتری برخوردار خواهد بود.

بدیهی است بلندگوهای ووفر (Woofer) دارای Fs پایینتری نسبت به بلندگوهای توئیتر (Tweeter) هستند. اما در میان دو بلندگویی که پاسخ فرکانسی یکسانی از آنها انتظار می‌رود طبیعی است که آنکه Fs بالاتری داشته باشد می‌تواند بیشتر مورد توجه قرار گیرد. در اینجا سعی می‌کنیم به مهمترین این پارامترها اشاره ای داشته باشیم.

قسمتهای مختلف یک بلندگو Re , Resistance

این پارامتر مقاومت DC یک بلندگو را به اهم (Ohm) مشخص می‌کند که گاهی اوقات آنرا با DCR هم نمایش می‌دهند. مقاومت DC از مقاومت نامی بلندگو به هنگام کار کمتر است، این موضوع نباید شما را دچار شک و تردید کند که آیا از این بلندگو استفاده بکنیم یا خیر. اغلب مردم با یک اهم متر مقاومت DC بلندگو را اندازه گیری می‌کنند و آنرا کمتر از آنچه که آمپلی فایر نیاز دارد می‌بینند و احتمال می‌دهند که آمپلی فایر آنها با اتصال این بلندگو دچار اشکال شود. اما اینگونه نیست، چرا که بلندگو به هنگام کار از خود امپدانس واقعی را نشان خواهد داد.

این پارامتر تأثیر چندانی در خروجی صدا ندارد، اما اگر اشتباه انتخاب شود می‌تواند روی آمپلی فایر اثر بگذارد و احیانا آمپلی فایر در تقویت صدا وفاداری (Fidelity) لازم را از خود نشان ندهد. در مواردی که انتخاب مقاومت DC خیلی اشتباه انجام گیرد حتی ممکن است طبقه‌های تقویت آخر آمپلی فایر شما دچار اشکال شود.img/daneshnameh_up/b/ba/ls2.jpg
Le , Coile inductance

این پارامتر اندوکتانس سیم پیچ بلندگو را نشان می‌دهد. این پارامتر معمولا با واحد میلی هانری (mH) اندازگیری می‌شود. استاندارد صنعتی برای اغلب بلندگوها در فرکانس یک کیلو هرتز اندازه گیری می‌شود. یعنی سیم پیچ یک بلندگو باید به گونه‌ای طراحی شود که در فرکانس یک کیلوهرتز مقاومتی را که لازم است (8 ، 16 و ...) را از خود نمایش دهد. مقاومت القایی سیم پیچ بلندگو با بالاتر رفتن فرکانس بیشتر می‌شود و طبیعتا" ماکزیمم آن در Fs رخ می‌دهد، با افزایش مقاومت توانایی گرفتن خروجی بهتر از بلندگو کمتر می‌شود. بنابراین مشخص است که برای تولید صداهای ریز بلند به آمپلی فایرهای قویتری نسبت به تولید صداهای بم قوی احتیاج داریم.

Q Parameters

مجموعه پارامترهای Q میزان لرزش صفحه دیافراگم بلندگو را بخصوص در فرکانس رزونانس Fs مشخص می کنند. لرزش صفحه دیافراگم بلندگو نباید به گونه‌ای باشد که دیافراگم حرکت عرضی داشت باشد، حرکت عرضی می‌تواند باعث آسیب رساندن به صفحه دیافراگم بلندگو و یا کویل شود. Qms پارامتری است که کیفیت وظیفه سیستم مکانیکی بلندگو در کنترل ارتعاش صفحه دیافراگم را مشخص می‌کند. Qes پارامتری است که کیفیت وظیفه سیستم الکتریکی در کنترل لرزش صفحه دیافراگم بلندگو را مشخص می‌کند و بالاخره Qts پارامتری است که از ترکیب دو پارامتر اول بدست می‌آید و در مجموع مشخص کننده کیفیت سیستم تبدیل جریان الکتریکی به انرژی صوتی را مشخص می‌کند. Qts از تقسیم حاصلضرب Qes و Qms بر مجموع آنها بدست می‌آید.

به عنوان یک قانون ابتدایی برای مقادیر Qts معادل 0.4 یا کمتر می‌توان گفت که مبدل جریان الکتریکی به انرژی صوتی می‌تواند در محیط کوچک یک جعبه بخوبی ایفای نقش کند. بین 0.4 و 0.7 این مبدل می‌تواند درون جعبه اما با تماس فضای بیرونی انجام وظیفه کند و برای Qts بزرگتر از 0.7 معمولا بلندگو باید در فضای باز بکار گرفته شود. البته این مقادیر تقریبی است و تحت شرایط خاص فرد متخصص با تغییراتی که در نحوه اتصال بلندگو به بدنه جعبه اختیار می‌کند، می‌تواند از بلندگوهای با Qts بیشتر در درون جعبه هم استفاده کند.

Vas/Cms , Equivalent volume of compliance

مشخص کننده میزان حجم هوایی است که بلندگو توانایی جابجایی و به حرکت در آوردن آنرا با توجه به آگوستیک خود دارد. Vas حجم هوایی است (به متر مکعب) که صفحه بلندگو می‌تواند آنرا جابجا کند و Cm میزان جابجایی بر اثر اعمال نیرویی است که صفحه دیافراگم مرتعش برای جابجایی آن حجم هوا اعمال کرده است، Cm با متر بر نیوتن سنجیده می‌شود. Cm به نوعی می‌تواند مشخص کننده میزان سفتی یا نرمی حرکت و ارتعاش صفحه دیافراگم را مشخص کند.

پارامتر Vas/Cms در کنار پارامترهای Q از مهمترین پارامترهای آکوستیکی در یک بلندگو است، به عنوان مثال بلندگویی که برای یک اتومبیل ساخته می‌شود و قرار است در حرکت و دست اندازهای زیاد کار کند باید دارای مقادیر مناسب Qts و Vas/Cm باشد تا سیستم تولید انرژی صوتی از جریان الکتریکی بتواند بدون آنکه تأثیری از حرکت اتومبیل بگیرد بتواند اصوات مورد نظر را تولید کند.
  نوشته شده در  یکشنبه هشتم بهمن ۱۳۸۵ساعت 17:15  توسط برومند  | 
این سری دوم است جهت صدا در محیط های باز با کیفیت عالی البته خود مونتاربو ادعا کرده بمدت یکسال هفته ایی سه شبانه روز دستگاه روشن بوده و هیچ مشکلی پیش نیامده

W18A

W18A

850W
Biamped

W22A

W22A

850W
Biamped
Flyable

W24A

W24A

1050W
Biamped
Flyable

W28A

W28A

1200W
Biamped
Flyable

  نوشته شده در  پنجشنبه پنجم بهمن ۱۳۸۵ساعت 11:37  توسط برومند  | 
این بلند گو ها جهت پخش صدا در محیطهای عمومی بسیار مطلوب می باشد

جهت نصب در سالنها از مدل ۴۰۰ آن استفاده شود بهتر است

W400A

W400A

400W
Biamped
Flyable

W14A

W14A

600W
Biamped
Flyable

W17A

W17A

600W
Biamped
Flyable

  نوشته شده در  پنجشنبه پنجم بهمن ۱۳۸۵ساعت 11:32  توسط برومند  | 
اینم یه مدل بلند گوی استودیویی با قیمت بسیار پایین

ساخت کارخانه بهرینگر کشور چین

 

Behringer B2031A - Active 2-Way Studio Monitors


Behringer
 
10 of 113

Behringer B2031A - Active 2-Way Studio Monitors

$ 339.95
 

 

 

  نوشته شده در  پنجشنبه پنجم بهمن ۱۳۸۵ساعت 11:23  توسط برومند  | 
اینم یه میکسر استودیویی کوچک با امکانات خوب البته قیمت آن تقریبا ۶ الی ۸ برابر میکسر های استودیویی معمولی می باشد

105

RM105 Designed for use in local radio and other broadcast applications where ease of use must be married with an added level of functionality, the Soundcraft RM105 is a fully modular on-air console which provides a versatile and cost-efficient studio control package. The RM105’s frame can be specified to be 8, 12 or 20 channels wide. Mono, Stereo, Telco and Source Select input modules are available, in addition to a Master Module which is included as standard.

 

  نوشته شده در  یکشنبه یکم بهمن ۱۳۸۵ساعت 16:13  توسط برومند  | 
اینم یه میکسر جهت استودیو های کوچک با هزینه اندک کیفیت این میکسر تست شده است

در ضمن قیمت آن هم ارزان می باشد و در ایران بسیار راحت پیدا می شود از مزایای آن تعداد خروجی های آن در آن واحد می باشد که در میکسر های دیگر با این قیمت موجود نمی باشد

 

The FX16 offers a combination of powerful live and recording features, with enough channels and direct outputs to enable use with 16-track recording systems.

Spirit FX16 is a flexible 4-bus mixer capable of producing Digital sound quality for live and recording applications. It features a specially designed 16 program Lexicon Effects Section with dual effect capability (including Chorus and Reverb, Chorus and Delay , and Reverb and Delay) and fully editable and storable programs and parameters. The console itself includes 16 mic/line inputs and 26 inputs to mix in total (including FX returns and tape return to mix). In addition to the mix outs, two sub-buses allow groups of instruments to be sent to multitrack, to additional speakers, or sub-grouped to mix. FX16's 16 Direct Outs are individually fader pre-post switchable so they are equally useful for recording in the studio or at a gig. In keeping with the multipurpose nature of FX16, both Solo In Place and PFL solo are available, for studio monitoring and channel gain set-up applications respectively.

All FX16's 16 mic/line inputs are equipped with UltraMic™ preamp which provides a full 60dB of gain range and +22dBu of headroom, meaning that the FX16 input stage can handle virtually any mic or line device. In the EQ section, a "truly British 3-band EQ" with swept mid benefits from custom designed pots which give greater control across carefully chosen frequencies. There are 4 Auxiliary Sends, including a dedicated Lexicon effects send, 1 pre-fade send and 2 pre/post-fader selectable send which are equally useful as extra foldback send in monitor-heavy live applications, or as effects sends in studio mixdown situations. In addition, there are four Stereo returns, a separate Mono Sum Output and 2 Subgroup Outputs.

100mm faders are used throughout, giving more accurate control during complex mixes than standard 60mm designs, and all pots have been custom designed to give even and consistent response around their entire sweep. The use of the latest PCB surface mount technology means that FX16 fits all of these features into a rugged, compact frame which can be optionally rack-mounted into a 10U space via FX16's rotating connector pod which allows leads to be connected conveniently behind the rack.

 

 

 

  نوشته شده در  یکشنبه یکم بهمن ۱۳۸۵ساعت 16:8  توسط برومند  | 
اینم میکسر دیجیتالی با ۲۴ تراک برای ضبط موسیقی در ضمن ساخت کارخانه تاسکام می باشد

Twenty-five years after the first Portastudio comes the incredible 2488. It’s by far the most affordable 24-track recording and mixing workstation ever made for home studios — and the only model within three times its price range that can truly run 24 tracks at 24-bits/ 44.1kHz. Eight inputs can be simultaneously recorded into the XLR and 1/4" inputs. Twenty physical faders control the mixdown channels; each channel has 3-band EQ and access to three built-in effects processors. A 40GB internal hard disk gives the user ample space for twenty to thirty 24-track songs and virtual tracks for comping. Plus the 2488 has a USB 2.0 port for back-up via home computer.

۲۴ تراک با نرخ بیت ۱/۴۴ کیلو هرتز 

  نوشته شده در  یکشنبه یکم بهمن ۱۳۸۵ساعت 16:2  توسط برومند  | 
 
  POWERED BY BLOGFA.COM